Akceptacja

Życie to wielka niewiadoma. Nie mamy pewności, co przyniesie nam przyszłość. Często znajdujemy się w nieprzyjemnych sytuacjach, doświadczamy trudnych chwil. Niestety nie możemy im zapobiec. Pewne okoliczności nie zależą od nas, nie mamy szans na ich zmianę. Wówczas mamy następujący wybór: zaakceptować te wydarzenia jako nieuniknione, pogodzić się z sytuacją i faktami albo zrujnować sobie zdrowie i życie buntując się.

Akceptacja tego, co się wydarzyło jest pierwszym krokiem do zwycięstwa, pokonania skutków niepowodzeń.

To, co się już wydarzyło, nie jesteśmy w stanie zmienić. Jednakże możemy iść dalej, nie opłakując przeszłości. Czasami może nam się wydawać, że coś jest nie do zniesienia, że nie udźwigniemy tego ciężaru, ale tkwią w nas ogromne zasoby siły wewnętrznej, która pozwala przetrwać najgorsze nawet niepowodzenia. Jesteśmy mocniejsi niż myślimy.

Żyjemy w kręgu naszego umysłu, właśnie tam widzimy i właśnie tam żyjemy. Nawet jeśli o tym nie wiemy.

Prawdziwym nieszczęściem jest nieumiejętność zniesienia nieuniknionego. Oburzamy się, buntujemy, a czasami gorzkniejemy, lecz to nie zmieni tego, co nieuniknione. Ale to zmieni nas. Bowiem brak akceptacji to droga do bezsenności i utraty zdrowia. Zarywamy noce, torturujemy się nie potrafiąc pogodzić się z tym, na co nie mamy wpływu. To prosta droga do załamania czyniąc nas nazbyt spiętymi, zestresowanymi, niespokojnymi.

„Na każdy kłopot, który nosi Ziemia,

Albo jest lekarstwo, albo też go nie ma.

Jeśli jest – spróbuj je odnaleźć.

Jeśli nie ma – nie myśl o tym wcale.”

Więc, jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji i jest coś, co możesz zrobić, zrób to, działaj. Szukaj rozwiązań, opcji, możliwości.

Lecz jeżeli nie masz na coś wpływu, nie zajmuj się tym. Czasami wypadki musza potoczyć się same. Zamartwianie się nie daje żadnych korzyści. W trosce o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, przyjmuj fakty i rzeczywistość. Możesz zaakceptować to, co nieuniknione, albo walczyć z tym i przegrać. Dlatego walcz i działaj, kiedy jest szansa na uratowanie sytuacji.

„Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu”

Epiktet

Akceptacja to przyjęcie tego, co się wydarzyło, co się zmienia lub nadchodzi, a nad czym nie masz kontroli. Jest pierwszym krokiem do tego, aby pogodzić się ze skutkami twoich niepowodzeń i iść dalej.

Kiedy przestajemy walczyć z tym, co nieuchronne, zyskujemy energię, która pozwala nam stworzyć sobie lepsze życie. Zrób to dla siebie, by iść dalej, rozwijać się. Bowiem walka z czymś, na co nie masz żadnego wpływu, niszczy Ciebie, zabiera Twój czas i energię.

Jak zaakceptować to, co nieuniknione?

Weź kartkę i długopis, a następnie:

  1. Wypisz wszystko, co cię martwi, a na co nie masz wpływu.
  2. Z którymi, z tych rzeczy jesteś gotowa / gotowy się pogodzić już teraz?
  3. Co chcesz zaakceptować?
  4. Zatrzymuj się przy każdym z punktów i poczuj w sobie akceptację.

Pewnie nie wszystkie rzeczy zaakceptujesz już dziś, od razu. Ale wypisz je. Zastanów się, co musi się zadziać, abyś mogła / mógł zaakceptować pozostałe rzeczy.

Nie pozwól się zatrzymać w miejscu. Zaakceptuj to, co się wydarzyło, bo pewnych rzeczy już nie zmienisz. Żyjesz w kręgu swojego umysłu i Ty decydujesz, o czym myślisz i na czym się koncentrujesz.

Zatem przyjmuj to, co się wydarzyło, co się zmienia lub nadchodzi, a na co nie masz wpływu. Akceptuj to, czego zmienić nie możesz. Czasami po prostu tak jest i nie może być inaczej.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.