ASMR

Co to jest?

ASMR to skrót od Autonomous Sensory Meridian Response i nieoficjalnie oznacza, a raczej wywołuje “orgazm głowy”.

Jaśniej mówiąc ASMR to reakcja mózgu na dźwięki takie jak szepty, stukanie, odgłosy jedzenia, muśnięcia, które wywołują mrowienie na ciele. Ludzie różnie odczuwają mrowienie, jednak zwykle zaczyna się w głowie i przechodzi wzdłuż kręgosłupa do ramion i rąk, a czasami nawet do nóg.

Nasz mózg reaguje na pewne dźwięki i obrazy, na bodźce słuchowe i wzrokowe 

Na Youtube ASMR jest fenomenem i zdobywa coraz większą popularność. Celem filmów jest wywołanie u ludzi tzw. orgazmu głowy. Dlatego wykorzystując w filmach stymulacje wzrokowe i dźwiękowe, nasza uwaga jest przyciągana, a my angażujemy się odczuwając przyjemne mrowienia. Komentarze pod filmami jednoznacznie wskazują, że filmy te cieszą się niebywałą popularnością, a fani opisują pozytywny wpływ filmów na swój nastrój i stan emocjonalny. Szczególnie na kanałach zagranicznych artystów przeczytałam mnóstwo wspierających komentarzy, ludzie dziękują za poprawianie nastroju, ułatwianie zasypiania, wyciszenia, wymieniają się wrażeniami, która część filmu wywołała największą przyjemność.

ASMRtist

Filmy #ASMR tworzone są przez artystów, którzy generują pewne dźwięki: szepczą, stukają palcami, mieszają ciecze, gniotą kubki plastikowe, bawią się szczotką do włosów, szeleszczą papierem. Kreatywność mile widziana. Jednakże artyści nie chcąc dopuścić do uczucia znudzenia u widzów, poszukują urozmaiceń, nowych triggerów, wyzwalaczy, które pozwolą na wywołanie u miłośników ASMR tej przyjemnej dla nich zmysłowej reakcji.

Warto dodać, że artyści tworzą pewną więź z widzami, budują intymność, bliskość, zapewniając im jednocześnie bezpieczeństwo i anonimowość. Ale znaleźć można także sesje ASMR na żywo!

Czego szukają entuzjaści ASMR?

Przede wszystkim relaksu, poczucia spokoju, ukojenia, wyciszenia. ASMR pomaga im radzić sobie z depresją oraz negatywnymi skutkami stresu, bezsennością, lękami, zmęczeniem. Niektórym ludziom pozwala ukoić nerwy, pomaga zasnąć, a także przejść przez trudne chwile w życiu, przynosi nawet chwilową ulgę przy przewlekłym bólu. Reakcji ASMR towarzyszy relaks, poprawa samopoczucia. Ludzie traktują to jak rodzaj darmowej terapii.

Dlaczego tak się dzieje?

Podejrzewa się, że dzięki ASMR dochodzi do wyłączenia części mózgu, która odpowiada za niepokój, stres. Ale … nie każdy reaguje na ASMR w sposób opisany powyżej, nie każdy odczuwa przyjemność słysząc dźwięki stukania, szelesty, szepty. Niektórzy uznają takie odgłosy za nieprzyjemne, irytujące, drażniące, odrzucające.

Co więcej, każdy może reagować na coś innego. Jedni lubują się w szeptach, inni natomiast szczególnie upodobali sobie wsłuchiwanie się w odgłosy mieszania cieczy, stukania.

Ja zdecydowanie preferuję szepty, natomiast odgłosy gniecenia przyprawiają mnie o dreszcze, które z odczuwaniem przyjemności nie mają nic wspólnego.

Siła w różnorodności

Zjawisko zmysłowe ASMR to kolejny dowód na to, jak bardzo się różnimy, mamy tak odmienne przyjemności, gustujemy w tak różnorodnych dźwiękach.

Przypuszcza się, że ludzie doświadczający ASMR charakteryzują się większą otwartością na doświadczenia, jednoczęsnie są także bardziej neurotyczni, mają bardziej wybuchowy charakter. Są to jednak tylko spekulacje. Badania nad ASMR w celu wyjaśnienia i większego zrozumienia tego zjawiska trwają. Naukowcy poszukują empirycznego potwierdzenia informacji i opisów dostarczanych przez miłośników ASMR. Na razie nie ma potwierdzonych danych mówiących o działaniu ASMR, o tym, dlaczego niektórzy ludzie odczuwają to zjawisko, a inni nie.

Ale po co o tym czytać, jeżeli samemu można tego doświadczyć. Jak jest u Was? Uspokaja i relaksuje czy denerwuje? 😉

Do poczytania:

Do obejrzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.