Czytanie „w dyche”, czyli 10 zalet czytania

Czytanie książek czasami kojarzy się z nudnymi lekturami (nie wszystkimi oczywiście), do których zmuszano nas w trakcie naszej edukacji. I dlatego niestety wielu z nas, zrażonych tymi doświadczeniami odczuwa jakąś swoistą niechęć do książek i omija je szerokim łukiem. A szkoda. Bowiem czytanie daje mnóstwo korzyści. I o kilku Wam tutaj zamierzam wspomnieć.

I. Stymulacja umysłu i poprawa pamięci

Czy samo słowo symulacja już nie brzmi zachęcająco?

Swój umysł możesz właśnie dzięki czytaniu ożywiać, pobudzać, roznamiętniać. A dzięki temu masz szansę spowolnić postępowanie Alzheimera oraz choroby otępiennej. To właśnie efekt angażowania mózgu i zmuszania go do aktywności.

W starożytnej bibliotece aleksandryjskiej widniały słowa „Książki to lekarstwo dla umysłu”. Tak jak nasze mięśnie, nasz mózg potrzebuje ćwiczeń. Po to, by był zdrowy, sprawny, służył nam długo.

Nasza pamięć również wymaga ćwiczenia. Kiedy czytasz i próbujesz zapamiętać imiona bohaterów, różne niuanse, wydarzenia, wątki składające się na historię, wówczas angażujesz swoje emocje, wyobraźnię, wzrok i ćwiczysz swoją pamięć. Mózg jest neuroplastyczny, a ćwicząc go powstaje więcej połączeń nerwowych oraz wzmacniane są te już istniejące usprawniając także naszą pamięć. Zatem stymuluj swój umysł do woli.

II. Sianie spokoju i redukowanie stresu

Czytanie poprawia nastrój, podnosi energię, uspokaja. Dajesz sobie chwilę ciszy i zapomnienia.

Do zmniejszenia napięcia dochodzi najczęściej wtedy, kiedy zatracasz się w historii, opowieści. Jesteś w innej krainie, żyjesz inną historią, stajesz się obserwatorem niezwykle zabawnych wydarzeń. Śmiejesz się, odwracasz swoją uwagę, odpływają twoje napięcia, relaksujesz się, odprężasz.

Nie chodzi o ciągłe zatracanie się w historii i nieustanną ucieczkę od problemów dnia codziennego, ale pozwolenie umysłowi właśnie na nieco wytchnienia od rzeczywistości. Dajesz sobie przestrzeń do odpoczynku, zapomnienia, ucieczki od negatywnych myśli. Przenosisz się do zupełnie innego świata, masz okazję do wyciszenia i uspokojenia.

Szczególnie czytanie opowieści, opowiadań, fikcji pomaga redukować napięcia i stres. Chodzi o przenoszenie się do nierealnych światów, a wystarczy spędzić w takiej podróży tylko 6 minut, a poziom stresu zmniejszy się nawet o 68%. Tak ustalili badacze z Uniwersytetu Sussex pod kierunkiem doktora Davida Lewisa.

III. Wiedza i nauka

Czytamy książki popularnonaukowe, by zdobywać informacje i pogłębiać wiedzę z zakresu naszych zainteresowań, pasji czy nowości w branży, w której pracujemy. A posiadana przez nas wiedza przygotowuje nas na wyzwania, które stawia przed nami życie, pozwala uporać się z zadaniami i obowiązkami zawodowymi i osobistymi. Książki uczą i inspirują. A co więcej, wiedza jest czymś, czego nikt nam nie odbierze.     

IV. Poszerzenie słownictwa

W książkach znajdziesz znacznie większą liczbę słów niż masz na co dzień sposobność używać. Im więcej czytasz, tym bogatsze słownictwo trafia do Twojego słownika. Co więcej, podnosisz kompetencje językowe, lepiej radzisz sobie z gramatyką i ortografią, łatwiej jest ci artykułować swoje myśli A to zapewne przyda ci się, jeżeli zawodowo zajmujesz się komunikowaniem, pisaniem albo po prostu lubisz bywać w różnorodnych kręgach, społecznościach i grupach. Oczytanie to mówienie w sposób ciekawszy.

A jeżeli uczysz się języka obcego, to czytanie literatury w języku obcym jest obowiązkowe, wzbogaci twoje słownictwo, zaznajomisz się ze strukturami, gramatyką, poznasz znaczenie wielu słów i użycie ich w kontekście. Dzięki temu szybciej dojdziesz do wprawy w posługiwaniu się językiem obcym.

Oczywiście można znać wiele języków, ale w żadnym nie mieć nic do powiedzenia. Ale jeżeli czytasz książki, to nie masz się czym martwić.

V. Poprawa umiejętności pisania

Lubisz pisać? Zatem czytanie jest obowiązkowe. Z uwagi na bogactwo słownictwa, o którym wspomniałam powyżej. Co więcej, obserwujesz różne style pisania, możesz ocenić, co się tobie podoba, co sama chciałabyś pisać. Możesz zainspirować się różnymi zabiegami, formami i stylistyką.

VI. Umiejętność analitycznego myślenia

Czytasz książki kryminalne, psychologiczne, thrillery? Lubisz rozwiązywać zagadki i zdarza ci się, że jeszcze przed ostatnim rozdziałem wiesz, jaki będzie finał i kto jest mordercą w Orient Expressie?

Właśnie czytanie książek trenuje nas w krytycznym i analitycznym myśleniu. Kiedy czytasz, analizujesz szczegóły, rozwiązujesz zagadki i tajemnice, określasz, co było interesujące, co byś zmieniła, jak podobała ci się fabuła, bohaterowie. Ćwiczysz porównywanie, ocenianie, przewidywanie i wnioskowanie.

VII. Koncentracja

W dzisiejszych czasach oczekujemy od siebie wielozadaniowości, która w rezultacie niezwykle nas męczy. Bowiem nie potrafimy wykonywać kilku zadań naraz dokładnie i efektywnie. To prosta droga do frustracji i wypalenia zawodowego.

W rezultacie z czasem zaczynamy mieć problemy ze skupieniem się na jednej czynności, którą wykonujemy w tej chwili, tu i teraz. A to z kolei podnosi poziom stresu i obniża naszą wydajność.

Jednakże czytanie książek wymaga całkowitego skupienia się na historii. Reszta świata przestaje istnieć, a ty zanurzasz się w każdym szczególe, każdej emocji. Musisz to zrobić, bo brak koncentracji podczas czytania po prostu nie ma sensu. Więc czytając skupiasz się na tekście i tak trenujesz swoją koncentrację. A już od 15 do 20 minut czytania pozwala nam się skupić na późniejszych zadaniach.

VIII. Rozrywka i temat do rozmów

Najczęściej czytamy dla rozrywki. Możemy kupować książki, co wielu z nas uwielbia, albo udać się do biblioteki i odkrywać świat książek za darmo. Ja korzystam z biblioteki chętnie, chociaż z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem, obecnie jest to bardzo utrudnione.

Książki pełnią rolę rozrywkową i stanowią temat do rozmów ze znajomymi, na spotkaniach towarzyskich, w grupach tematycznych, na przeróżnych formach, w social mediach. Wymieniamy nasze spostrzeżenia, wrażenia i opinie, komentujemy, dyskutujemy, debatujemy, recenzujemy to, co czytamy, rozmawiamy o tym, co nowego i wartego obejrzenia.

IX. Żyć życiem innych

Czytanie pozwala nam dowiedzieć się, jak wygląda życie, którego nie dane nam jest teraz prowadzić, którego nie mogliśmy zasmakować. Czytając zamieniasz się na trochę w inną osobę, jesteś aktorką w Hollywood, tancerką na Broadwayu, podróżniczkiem w Ameryce Południowej albo żołnierzem na froncie.

Przez chwilę nie jesteś w swojej rzeczywistości, ale w krainie: „co by było gdyby”.

X. Poznanie innych perspektyw

Często bohaterowie książek przeżywają różne rozterki, przygody, stoją przed wyzwaniami, muszą podjąć trudną decyzję. Książki dają czytelnikowi możliwość poznania innych perspektyw oraz trenowania umiejętności rozumienia uczuć i emocji drugiej osoby. Czytając o rozterkach i wewnętrznych konfliktach, poznajemy uczucia, myśli bohaterów, dowiadujemy się, co stoi za ich zachowaniami i działaniami, poznajemy kulisy podejmowanych decyzji. Ćwiczymy i rozwijamy dzięki temu empatię.

Co ja czytam?

Daj się wciągnąć w historię i zatrzymaj się w innej rzeczywistości. Przeżyj to, co się dzieje i emocjonalnie połącz się z bohaterami. Ale uważnie dobieraj to, co czytasz, by lektura cię rozwijała i odżywiała twoje zmysły. Bawiła i inspirowała. Więc szukaj, wybieraj i czytaj.

To do „roboty”. Książka sama się nie przeczyta

Uwielbiam książki i polecam ten blog:

Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki”, https://niestatystyczny.pl/

Więcej o wpływie czytania książek na nasz umysł:

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?, Strona “Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki”, https://niestatystyczny.pl/

Obraz Comfreak z Pixabay 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.