Jak odkryć swoje wartości?

Mam dla Ciebie zestaw kilku ćwiczeń, warsztatów, które możesz wykorzystać, by poznać i odkryć swoje wartości.

W artykule na temat wartości mam nadzieje, że przekonałam Cię, że jest to kluczowe, by dobrze określać swoje marzenia, dążenia oraz cele i móc je realizować. Po co jeszcze? Po to, by drabina, po której się wspinasz oparta była o właściwą ścianę.

Odkrycie wartości odpowie na pytania: Czy to, co robię faktycznie daje mi poczucie sensu? Po co to robię? Po co codziennie wstaję z łóżka? Po co chcę wstawać?

Nie nastawiaj się, że to wszystko odkryjesz natychmiast. Czasami warto przemyśleć wynik ćwiczenia, pobyć z tym, przeanalizować, wyciągnąć wnioski. 

Zdefiniuj i znajdź swoje prawdziwe wartości, a będą paliwem dla Twoich celów i planów. Warto przypomnieć, że prawdziwe wartości wpływają na nasze zachowania, decyzje, wybory oraz działania, które dostosowujemy do systemu wartości. Dlatego wzmocnij swoją motywację do realizacji celów, zapewnij sobie spokój i poczucie wewnętrznej spójności.

A zatem do dzieła

Ćwiczenie 1. Karta wartości

Zastanów się nad każdą z poniższych wartości i pomyśl, jak ma się ona do Ciebie? Zaznacz wszystkie swoje wartości. Możesz również dodać inne.

 Jak ważna jest dla Ciebie dana wartość? Realizujesz ją na co dzień? Ile czasu jej poświęcasz?  Czy nieprzestrzeganie którejś wartości jest dla Ciebie bolesne?

Ile wartości jest naprawdę Twoich?

Ćwiczenie 2. Rysowanie

Narysuj obraz swojego życia: Jak wygląda? Co jest fajnego? Co jest złego? Co ci się podoba? Jakie Twoje potrzeby są realizowane? Co Cię w nim kręci? Co ci przeszkadza? Gdzie ty jesteś?
Zastanów się, czego brakuje na rysunku.

Następnie narysuj taki obrazek, który odzwierciedla życie, które chcesz mieć. Zastanów się: Jak chcesz, by wyglądało Twoje życie i narysuj to. Zobacz, jaka wartość przebija się w nim najmocniej? Może jest ich kilka? Czego już nie ma? Co na nim jest, czego nie było na poprzednim obrazku? Jak się z tym czujesz?

Pomocnicze pytania:

  • Co jest na rysunku? Co się na nim dzieje?
  • Gdzie TY na nim jesteś?
  • Co jest na rysunku ważne dla Ciebie?
  • Co to są za wartości? Jakie swoje potrzeby zauważasz?

Ćwiczenie 3. Twój opis wartości

Lubisz pisać i robić notatki? Możesz opisać każdą z wartości. Odpowiedz sobie na pytania, a najlepiej zapisz: Co rozumiesz przez tę wartość? Jakie są Twoje potrzeby? Jak możesz zacząć realizować daną wartość, jeżeli do tej pory tego nie robiłaś? Co może ci przeszkadzać w realizacji? Co i kto może Cię wspierać? Czego możesz robić więcej? Czego możesz robić mniej? Co możesz robić częściej, a co rzadziej? 

Ćwiczenie 4. Hierarchia wartości

Jeżeli zarówno poprzez ćwiczenie z kartą wartości, jak i rysunkiem pokazało Ci się kilka lub nawet kilkanaście wartości i potrzeb, warto je spriorytetyzować. Stwórz piramidę wartości, zaczynając od najważniejszej, będącej najwyżej w hierarchii i schodząc do podstawy piramidy określ najmniej istotną wartość spośród wszystkich wybranych. Postaraj się ograniczyć maksymalnie do 10 wartości. Zastanów się: Ile czasu i energii poświęcasz codziennie na realizacje tych wartości? Na co dziś tak naprawdę poświęcasz swój czas? A na co chcesz poświęcać swój czas i energię?

Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu, nie musisz znać już teraz swojej hierarchii wartości. Pobądź z tym tyle czasu, ile potrzebujesz. Daj sobie czas na refleksję i obserwację. Zobacz: Jakie wartości na co dzień realizujesz? Co ma się zmienić?

A następnie ….

… przejdź do kolejnego kroku: ustalaj cele zgodne z wartościami i działaj!!!!

Fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay

One Comment on “Jak odkryć swoje wartości?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.