Jak pomóc sobie w podjęciu decyzji?

„Nie ma nic tak odległego, by było poza naszym zasięgiem, ani nic tak ukrytego, by nie dało się odkryć.” Kartezjusz

A w naszym życiu często najtrudniej odkryć nam samego siebie. Nieznane nam są nasze potrzeby, prawdziwe wartości, pragnienia, a często też to, czego naprawdę się boimy. W takim razie, jak możliwe będzie podjęcie przez nas opcjonalnej decyzji odzwierciedlającej nasze wartości?

Czy jest sposób aby sobie to ułatwić?

Czeka cię podjęcie trudnej decyzji, masz jakiś problem, dylemat. Nie wiesz, którą drogę lub opcję wybrać. Nie wiesz, czy decydując się na wybór określonej drogi robisz dobrze.

Warto wówczas skorzystać z pytań kartezjańskich, które niezwykle mogą ułatwić dokonanie wyboru. Pozwolą nie tylko podjąć decyzje, ale także określić motywację, lub przyczyny jej braku w jakiejś kwestii, a także pokażą, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne, na kogo będzie miała wpływ Twoja decyzja, jak wpłynie na ciebie, na twoje otoczenie.

Dzięki Twoim odpowiedziom na pytania kartezjańskie poszerzysz perspektywę spojrzenia na zagadnienie, czy też sytuację, w której jesteś.

Jak się przygotować do ćwiczenia:

  1. Weź kartkę i długopis.
  2. Zapisz swój cel/opcję/decyzję, którą chcesz podjąć, a następnie odpowiedz na 4 pytania.
  3. Odpowiadaj w sposób wyczerpujący, zapisuj wszystko, co przychodzi ci do głowy,
  4. Możesz zadawać jedno pytanie kilka razy, uruchamiając w ten sposób głęboko tkwiące w tobie przekonania. 

To może być przełom w procesie podejmowania decyzji. Ale w efekcie decyzja będzie świadoma i całkowicie Twoja, dzięki temu, że zobaczysz, jakie szanse oraz zagrożenia niesie za sobą zarówno realizacja celu, jak i jego porzucenie.

Poświęć na każde pytanie odpowiednią ilość czasu, tak by odpowiedzi na pytania były wyczerpujące. Odkryj swoje prawdziwe potrzeby, pragnienia, marzenia oraz obawy, lęki i wątpliwości. Odpowiadaj szczerze i po kolei na poszczególne pytania.

A zatem, oto 4 pytania kartezjańskie:

1. Co się zdarzy/ wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel?

2. Co się nie zdarzy/nie wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel?

3. Co się zdarzy/wydarzy, jeżeli nie osiągnę swojego celu?

4. Co się nie zdarzy/nie wydarzy, jeżeli nie osiągnę swojego celu?

Odpowiadając na pytanie pierwsze, czyli Co się zdarzy/ wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel? sprawdzisz, co ci da osiągnięcie celu, jaki widzisz w nim sens, co się za nim kryje, jakie marzenia, jakie potrzeby, jakie pragnienia zrealizujesz. A uzyskane odpowiedzi dadzą ci dodatkową motywację i wsparcie podczas realizacji celu. Bowiem to pytanie ukaże ci sens Twojej wizji, co daje, do czego prowadzi, jakie marzenia i potrzeby zaspokaja. Dzięki temu będziesz trzymać się wyznaczonego celu, a Twoja wytrwałość się nie zmniejszy.

W pytaniu numer 2, czyli Co się nie zdarzy/nie wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel? określamy negatywne strony, straty oraz koszty realizacji celu. Sprawdzamy, co może się nie wydarzyć, co może stracić, jeżeli zdecydujemy się na realizację celu.

Pytania numer 1 i 2 sprawdzają tzw. ekologię celu, czyli na co nasz cel ma jeszcze wpływ, jak wpłynie na rodzinę, nasze otoczenie, pracę, czas wolny.

Odpowiedź na pytanie numer 3 pokaże albo unaoczni cenę, jaką zapłacisz za niezrealizowanie celu. Często wizja tego, co stracimy odkładając nasze marzenia na bok powoduje, że wówczas naprawdę motywujemy się do działania. Bowiem ta wizja może być tak dla nas nieznośna, że ułatwi nam start, zmotywuje, zmobilizuje do szukania rozwiązań, działania, akcji.
A może wręcz przeciwnie – zobaczysz, że jednak lepiej będzie porzucić ten cel widząc pozytywne efekty tego, że nie zdecydujesz się podjąć działań, by ten cel osiągnąć i zarzucisz wizję jego realizacji.

Jeżeli wydaje ci się, że po odpowiedziach na trzy pytania już wiesz jaką decyzje podjąć, to poczekaj jeszcze i koniecznie odpowiedz na pytanie 4. A pytanie brzmi Co się nie zdarzy/nie wydarzy, jeżeli nie osiągnę swojego celu?. Nie staraj się pytania za bardzo analizować, lecz odpowiadaj tak, jak dyktuje ci podświadomość. To pytanie lekko konfuduje, wybija umysł ze schematycznego myślenia. A dzięki temu może przynieść bardzo zaskakujące odpowiedzi.

Na zakończenie sprawdź, jaki obraz Twojego celu kształtuje się teraz.

  • Co nowego się dowiedziałeś o osobie?
  • Jaką nową perspektywę wniosło to ćwiczenie do Twojego celu?
  • Co czujesz w związku z tym?
  • Jakie wnioski możesz wysnuć?
  • Czy już wiesz, jaką decyzję podejmiesz?

Przykład. Karolina otrzymała propozycję pracy w innej firmie. Zastanawia się nad tym, jaką podjąć decyzję. 

A zatem jej celem jest rozpoczęcie pracy w innej firmie. Zadaje sobie następujące pytania:

1. Co się zdarzy/ wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel?

Otrzymam wyższe wynagrodzenie, lepsze stanowisko, będę mogła wykorzystać swoje kompetencje, dalej je rozwijać. Nowa firma oferuje ciekawy i bogaty pakiet szkoleń, samochód służbowy. Będę pracowała w prestiżowej firmie, co dobrze wpłynie na moje doświadczenie zawodowe.

2. Co się nie zdarzy/nie wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel?

Nie będę miała na początku wiele czasu i być może energii dla rodziny. Nie będę jadła obiadu z rodziną codziennie. Więcej czasu spędzę na dojazdach.

3. Co się zdarzy/wydarzy, jeżeli nie osiągnę swojego celu?

Pozostanę na obecnych warunkach pracy i płacy, które są dla mnie niezadowalające. Ugrzęznę w jednej firmie, bez perspektyw.   

4. Co się nie zdarzy/nie wydarzy, jeżeli nie osiągnę swojego celu?

Nie rozwinę kompetencji, nie będę szczęśliwa, nie będę zadowolona ze swojej kariery, a moje dzieci będą świadkami tego wszystkiego. Nie rozwinę swoich kompetencji, nie będę konkurencyjna na rynku pracy.

A Ty wiesz już, jaką decyzje podejmiesz?

Fot. Gerd Altmann, Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.