Jak pomyślnie przejść rozmowę rekrutacyjną?

Jak można przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, o czym pamiętać i co zrobić, by poczuć się pewnie, a jednocześnie wypaść jak najbardziej naturalnie.

1. Przygotowanie

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdego udanego spotkania jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego przede wszystkim Twoim zadaniem jest dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz, a także o stanowisku, w tym jakie obowiązki oraz wymagania stawia pracodawca.

Podczas samej rozmowy często będziesz odnosić się właśnie do tych zagadnień, bowiem twojego przyszłego pracodawcę interesuje Twoja osoba w kontekście wymagań i oczekiwań na danym stanowisku w tej konkretnej firmie.
Zatem: najpierw praca domowa – poczytaj o pracodawcy, dowiedz się jak najwięcej, czym się zajmuje, jaką ma ofertę, kulturę organizacyjną, a także misję, wizję oraz wartości. Może odnajdziesz historię powstania firmy, komentarze i wypowiedzi członków zespołów.

A od początku spotkania pamiętaj o uśmiechu, zdecydowanym uścisku i pewnym spojrzeniu.
Mowa ciała jest niezwykle istotna i musi korespondować z tym, co i jak mówisz!

2. Opowiadanie o sobie

Najczęściej pojawiające się pytanie podczas rekrutacji brzmi „proszę nam o sobie opowiedzieć”.

By opowiedzieć o sobie w sposób interesujący podczas rozmowy rekrutacyjnej u konkretnego pracodawcy podstawą jest znajomość ogłoszenia o pracę, bowiem twoja oferta i twoja historia o sobie ma się do niego odnosić. Przedstaw swoje wykształcenie, doświadczenie w kontekście ogłoszenia. Bowiem podczas rozmowy Twojego przyszłego szefa czy też rekrutera interesuje to, jak możesz pomóc firmie, jak rozwiążesz jej problemy, co wiesz na temat branży i obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz.

Zatem w ogłoszeniu sprawdź dokładnie, jakie wymagania i oczekiwania ma pracodawca. W odniesieniu do tych informacji przygotuj historię o sobie. A następnie naucz się jej, by opowiadać ją swobodnie, naturalnie, konkretnie. Ćwicz opowiadanie o sobie, o tym, co potrafisz, w czym masz doświadczenie, jakie są twoje mocne strony.

3. Dlaczego zmieniasz pracę?

Czy odpowiedziałaś sobie na pytanie: dlaczego zmieniasz pracę? A to również bardzo częste pytanie podczas rekrutacji.

O co chodzi w pytaniu? Rerkuter, czy też twój przyszły szef chcą wiedzieć tak naprawdę, co podoba ci się w ich firmie, dlaczego zdecydowałaś się aplikować akurat do tej firmy, na to stanowisko, jakie są Twoje oczekiwania. Dlatego przedstaw swoją motywację i pokaż, co firma zyska, jeżeli to właśnie Ciebie zatrudni.

Najczęstsza odpowiedzią kandydatów jest chęć rozwoju, poszerzania kompetencji. To pokazuje Twoją motywację, a to niekoniecznie rekruter chce usłyszeć. Warto zatem w takim przypadku przedstawić siebie jako osobę pełną inicjatywy, proaktywną wskazując, że w obecnej firmie nie widzisz obecnie możliwości na wykorzystanie wszystkich swoich atutów.

4. Negocjacje finansowe

Czyli pytanie o wynagrodzenie. Gdy je usłyszymy, czasami zaczynamy się wahać, do ostatniej chwili negocjujemy w głowie kwoty. Skończ z takim podejściem. Zastanów się, ile chcesz zarabiać i ćwicz przed lustrem odpowiedź na to pytanie. Bez wahania, bez niepewności powiedz „Oczekuję wynagrodzenia w wysokości X zł.”

A i pamiętaj, nie warto mówić, że jest to kwota do negocjacji. Bowiem pracodawcy jeżeli są zainteresowani kandydatem, a kwota znacznie przewyższa ich możliwości, będą negocjować wysokość wynagrodzenia.

5. Odreagowanie

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy pozwala nam ogarnąć niepokój, poczuć się pewnie. Natomiast warto pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna jest sytuacją stresującą dla wielu z nas i często wywołuje napięcie, które zostaje w ciele dopóki się go nie pozbędziemy. Dlatego chcąc zadbać o swój stan psychofizyczny po takich spotkaniach warto pomyśleć o sporcie, ćwiczeniach fizycznych, zdrowym odreagowaniu i spożytkowaniu powstałej energii. Bowiem jeżeli jej nie zużyjemy, będzie się ona kumulować i w konsekwencji negatywnie wpływać na nasze zdrowie osłabiając nasz układ odpornościowy.

6. Praktyka czyni mistrza

Początkowo zaczynamy chodzić na rozmowy i nic. Nie dostajemy ofert. Warto wówczas pamiętać, że firmy prowadzą rekrutacje różnie, każda firma ma swoje metody, ulubione pytania. Dlatego warto ćwiczyć i nie załamywać się początkowymi niepowodzeniami. Z czasem poczujesz się o wiele pewniej. Co więcej, można chodzić na rozmowy także w celach ćwiczeniowych nawet nie szukając pracy i wzmacniać w ten sposób swoje przygotowanie do tego typu spotkań.

Jeżeli brak propozycji pracy po wielu rozmowach zaczyna cię już męczyć, czujesz, że coś jest nie tak, warto zgłosić się do specjalisty: coacha, doradcy zawodowego, którzy pomogą ci określić ewentualne słabe punkty, które mogą uniemożliwiać otrzymanie propozycji pracy, a także wesprą w przygotowaniach do spotkań rekrutacyjnych.

——————————————————–

Rozmowy rekrutacyjne rządzą się swoimi prawami, a wykorzystując powyższe wskazówki i ćwicząc odpowiedzi na najczęstsze pytania, rozmowy rekrutacyjne nie będą stanowiły dla Ciebie problemu. Pamiętaj, że po drugiej stronie też są ludzie. A ideałów nie ma. Dlatego nie porównuj się do innych kandydatów, zawsze wówczas wypadamy lepiej albo gorzej. Naszym zadaniem jest pokazanie siebie z jak najlepszej strony.

Spotkanie rekrutacyjne to spotkanie biznesowe, masz się sprzedać, dlatego opowiadaj o sobie świadomie, konkretnie i naturalnie bez umniejszania swojej roli w firmie oraz realizowanych projektach. Zapomnij o sformułowaniach: „zrobiliśmy”, „udało się przeprowadzić”. Mów o tym, co TY zrobiłaś, w czym TY brałaś udział dając jasno do zrozumienia, co firma zyska zatrudniając właśnie Ciebie.

.Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.