Jak wyrobić w sobie nowe nawyki?

Aby osiągnąć sukces, zrealizować wymarzone wizje, cele, niezbędnym elementem jest konsekwencja, czyli codzienne trzymanie się planów na przyszłość. Do tego zapewne przydadzą nam się nawyki, czyli zachowania, działania, które będziemy podejmować regularnie na rzecz realizacji naszych zamiarów.

A zatem po co ci nawyki?

  • by osiągnąć sukces, czyli trwać i podążać drogą do celu, regularnie działać na rzecz realizacji wizji,
  • by być mistrzem w swojej dziedzinie; do tego potrzebujesz systematycznego treningu, ogromnej liczby godzin nauki, ćwiczeń, praktyki.

Zanim jednak zaczniemy wprowadzać nowe zwyczaje, musimy określić czego chcemy, co chcemy zmienić w swoim życiu, do czego dążymy?

Czy określiłeś już swoje pragnienia? Jeżeli nie, poświęć trochę czasu na to, by zastanowić się, jaki dokładnie cel chcesz osiągnąć, czego tak naprawdę pragniesz. I najważniejsze, określ:

  • co chcesz zmienić w życiu?
  • jakie nawyki musisz zmienić, by cele osiągnąć?

A następnie zacznij wprowadzać nowe zwyczaje i zachowania do swojego codziennego życia. Daj sobie czas i skorzystaj z narzędzi, które Ci to ułatwią.

Dlaczego zmiany nawyków są tak trudne?

Pewne działania, zachowania i postawy są w naszym umyśle zaprogramowane. Wpłynęły na to nasze doświadczenia, wychowanie, otoczenie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że mamy zdolność wyrabiania w sobie nowych nawyków. Takich, które chcemy, są przez nas pożądane, postrzegane pozytywnie, uważamy je za konieczne, np. dla zachowania zdrowia, dobrej kondycji, osiągnięcia sukcesu, itp. Potrzebujemy jednak czasu, wytrwałości i systemu, który wesprze naszą konsekwencję w działaniu i zmianach.

Nawyk jest zachowaniem, które wykonujemy automatycznie, odruchowo. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez University Collage w Londynie potrzebujemy około 66 dni, by nowy nawyk w sobie wykształcić, ale należy przy tym pamiętać, że jest to średni czas. A to oznacza, że jedni potrzebują tylko 18 dni, podczas gdy inni prawie roku, a dokładnie 254 dni. Prawdą jest też to, że jedne zwyczaje łatwiej nam wprowadzić do codziennego życia, a nad innymi musimy więcej pracować. Dlatego istotne są cierpliwość i mierzenie postępów.

Poznaj skuteczne narzędzie wyrabiania w sobie nawyku

Miałeś tak, że postanowiłeś w sobie coś zmienić, czegoś się nauczyć, ale bardzo szybko zapomniałeś o swoim postanowieniu? Miałeś dużo spraw na głowie, praca, dom, inne wyzwania, cóż jednym słowem codzienność, zmieniały przedmiot Twojej koncentracji. A przecież, by coś nam weszło w krew, stało się naszym nawykiem, rytuałem, musimy to robić codziennie, regularnie.

Dlatego warto zastosować proste narzędzie, które ułatwi rozwijanie nowych nawyków, wesprze Twoją konsekwencję w działaniu i pomoże wprowadzać pożądane przez Ciebie zmiany.

Tabela nawyków

Stwórz tabelę. W 1. kolumnie wpisz zadania, aktywności lub ćwiczenia, które chcesz, by stały się Twoim nawykiem, a w 1. wierszu liczby odpowiadające dniom miesiąca.

Do aktywności, nad którymi chcesz pracować i na stałe wpisać w swoje życie możesz zaliczyć, co tylko chcesz: spacery, ćwiczenia, bieganie, picie 2 litrów wody dziennie, nauka języka (np. 15 minut dziennie), czytanie książki, pisanie artykułów na bloga. Może to być także spożywanie zdrowych produktów: owoców, warzyw.

Przykład:

Odznaczaj codziennie zadania, które zrealizowałeś. Zobaczysz, jak udaje ci się wprowadzać w życie nowy nawyk. Stworzenie tabeli swoich działań, zadań, aktywności, na cały miesiąc daje Ci narzędzie do śledzenia i kontrolowania Twoich postępów i oczywiście oceny Twojej konsekwencji.

Dodatkowo, we wprowadzaniu nowych zwyczajów w życie może pomóc połączenie Twojej aktywności z już istniejącym nawykiem. Jeżeli chcesz nauczyć się języka obcego, czytaj książkę językową podczas podróży do pracy albo wgraj lekcje na telefon, skorzystaj z aplikacji i słuchaj lekcji np. podczas biegania, gotowania lub sprzątania.

Celebruj sukcesy

A na koniec pamiętaj, by swoje trudy i małe sukcesy nagradzać. Ustal poziom oczekiwany i określ, jak się nagrodzisz, za jego osiągnięcie. Co zrobisz, może sobie kupisz? Gdzie pójdziesz albo pojedziesz? Celebrowanie sukcesów to bardzo ważny element motywujący.

Fot. rawpixel z Pixabay

A Ty jakie znasz narzędzia wprowadzania w życie nowych nawyków? Podziel się w komentarzu 🙂

One Comment on “Jak wyrobić w sobie nowe nawyki?”

  1. Wartościowy wpis, nowe nawyki to bardzo ważne kwestie naszego życia, sama cały czas dopracowuje swoje własne, pomaga mi w tym moja mapa marzeń, a ostatnio interaktywna platfroma Motiflow, w której mogę wyznaczać swoje cele i dowolnie je modyfikować http://www.motiflowapp.com 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.