Jedz, medytuj, korzystaj – wszystko o medytacji dla początkujących

Wszyscy pragniemy czuć się świetnie, zdrowo, w pełni sił umysłowych. Jak to zrobić? Oczywiście nie bez znaczenia są zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, kontakty społeczne. A co jeszcze może nam pomóc?

MEDYTACJA

Medytacja to proces mentalny zapewniający rozluźnianie umysłu. Ma swoje korzenie w starożytności, stanowiła wówczas część praktyk religijnych. Obecnie wciąż występuje w jodze, buddyzmie, hinduizmie, a elementy medytacyjne odnajdziemy także w religiach takich jak islam czy chrześcijaństwo.

Mam nadzieje, że przekonam cię do wypróbowania medytacji, pokażę ile dobroczynnych efektów przynosi, na co wpływa, w czym pomaga. Efekty są zaskakujące. A najlepsze jest to, że do medytacji nie potrzebujesz niczego, żadnych gadżetów.

Jest wiele technik, stylów i naprawdę warto znaleźć odpowiedni dla siebie. Dlatego jeżeli masz już pierwsze doświadczenia z medytacją i nie są one najlepsze, nie zniechęcaj się. Poszukaj innego stylu, bo warto.

ILORAZ KONCENTRACJI

Medytacja jest oczyszczaniem umysłu, wymaga naszego skupienia, uważności i świadomości. A zatem pierwsze pytanie: czy potrafisz się koncentrować? Sprawdź swoje CQ – z ang. Concentration Quotient, czyli iloraz koncentracji.

Aby sprawdzić, jakie jest Twoje CQ, wykonaj krótkie ćwiczenie:

Usiądź wygodnie, pomyśl o stawie i białym łabędziu, który powoli po nim płynie. Nie patrzy w lewo, nie patrzy w prawo, porusza się bez naruszania tafli wody. Myśl o łabędziu, stwórz w głowie jego wyraźny obraz i utrzymaj go. Poczekaj aż obraz będzie stabilny. A następnie zacznij odliczać od 100 w dół.

Do jakiej liczby udało ci się dojść zanim przyszła inna myśl? Co się zadziało? Coś cię rozproszyło, straciłaś koncentrację?

Jeżeli udało ci się zejść poniżej 96, a medytacja jest ci obca, to uzyskałaś całkiem niezły wynik.

Jeżeli to ćwiczenie wydaje się trudne, to wiedz, że to normalne. W obecnych czasach mamy trudności z koncentracją. Ale dobra wiadomość jest taka, że medytacja pozwoli ci ją wzmocnić.

CO ZATEM MOŻE DAĆ CI MEDYTACJA?

Medytacja wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, samopoczucie, działając korzystnie na nasze ciało i umysł.

Medytacja może zapewnić:

– spokój mentalny oczyszczając umysł z żalu, oczekiwań, negatywnych doświadczeń,

– pełniejsze życie, doświadczenie wewnętrznego szczęścia,

– uwolnienie od stresu,

– relaks, odprężenie, zwiększenie energii życiowej,

– pogłębienie kontaktu z samym sobą, dając możliwość poznania siebie, zwiększenia samoświadomości,

– poprawę kreatywności, twórczości,

– wzrost produktywności, efektywności;

Medytacja także ułatwia:

– osiągnięcie szczęścia bez względu na otoczenie,

– akceptację rzeczywistości, siebie, rzeczy, na które nie mamy wpływu,

– akceptację emocji i wykorzystanie ich konstruktywnie,

** uwaga: akceptacja to nie zgoda **

– koncentrowanie się na rzeczach, które są rozwiązywalne, na które mamy wpływ,

– uwolnienie lub zredukowanie niepokoju, strachu i depresji, stanów lękowych, fobii,

– radzenie sobie z codziennymi obowiązkami,

– kontrolę nad emocjami, przez co nie reagujemy automatycznie, ale świadomie, tak jak chcemy,

– wzmocnienie poczucia kontroli wewnętrznej,

– uwolnienie od poczucia osamotnienia,

– pokonywanie złych nawyków,

– zwiększenie siły woli i ćwiczenie dyscypliny,

– komunikację z własnym ciałem i poznanie jego ukrytych potrzeb,

– osiągnięcie samorealizacji – zrozumienie, jaka jestem w rzeczywistości, jaki jest sens mojego życia,

– osiągnięcie oświecenia, czyli połączenia ze światem, zrozumienie kim jestem na najgłębszym poziomie;

Medytacja to też ćwiczenie dla mózgu, które powoduje polepszenie jego kondycji. A zapewniając  harmonię i równowagę umysłu zwiększysz inteligencję, bowiem będziesz lepiej kojarzyć fakty.

Dzięki medytacji stajemy się wewnętrznie zharmonizowani i spokojni

Medytacja pozwala na skuteczną komunikację ciała i umysłu. Ciało mówi ci, jak się czuję, czy decyzja, którą podjęłaś jest dobra dla Ciebie. Dlatego bardzo ważny jest kontakt ze swoim ciałem, który dodatkowo pozwoli ci odkryć twoje obawy, oczekiwania, lęki, żale, źródła wszelkich napięć. A to świetny początek do ich przepracowania.

Ciało nas informuje, komunikuje nam, co jest nie tak, wystarczy się w nie wsłuchać. Ale to oczywiście wymaga koncentracji i umiejętności wsłuchania się w sygnały z niego płynące. I w tym także medytacja pomaga.

Dlatego też medytacja z powodzeniem wykorzystywana jest w różnych terapiach oraz kursach mających na celu redukcję stresu, nabycie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami, poprawę samopoczucia, poznania i zrozumienia siebie, nabycia pewności siebie, odwagi do działania.

UWAGA: chcąc stosować medytację przy zaburzeniach psychicznych, należy skontaktować się z lekarzem.

JAK PRAKTYKOWAĆ MEDYTACJĘ?

Aby medytacja była skuteczna, musisz praktykować ją codziennie, z czasem zwiększając długość sesji. Zacznij od 10 minut codziennej praktyki w ramach 30 dniowego wyzwania. Po tym czasie zobacz, co ci dała, czy styl, który wybrałaś jest dla Ciebie?

Na początek wyznacz sobie stałe miejsce i stałą porę, by przyzwyczaić umysł. Zdarza się jednak, że z uwagi na styl życia, nie będziesz miała sposobności, by odpowiednio ułożyć sobie plan. Możesz jednak dostosować praktykę do swojego stylu życia, bo w zależności od wyboru rodzaju czy techniki, medytować można wszędzie i o każdej porze.

Co do miejsca to nie myśl, że w grę wchodzą tylko ciche miejsca. Współcześnie tak się nie da, a medytacja to także akceptacja otoczenia. Zatem medytować możesz wszędzie, po prostu nie reaguj gwałtownie na wszelkie hałasy i głosy płynące z otoczenia.  

Przed przystąpieniem do medytacji pamiętaj o zrelaksowaniu się, wyciszeniu. Bowiem trudno przeskoczyć z ogromnego pędu wprost do medytacji. Dlatego najpierw warto się odprężyć, trochę rozluźnić.

Pozycja do medytacji

Możesz siedzieć na podłodze, na krześle, na fotelu, na kanapie. Tak naprawdę medytować możesz w każdej pozycji, nawet na leżąco, ale to zwiększa niebezpieczeństwo zaśnięcia 😉

Plecy powinny być proste i zrelaksowane, a klatka piersiowa otwarta. Pozycja sprzyja uważności i przepływowi energii przez twoje ciało, a także pomoże przezwyciężyć uczucie senności. Pamiętaj jednak, dopasuj pozycję tak, by czuć się komfortowo. Następnie rozluźnij kark, przenieś uwagę do napiętych mięśni, sprawdź czy są rozluźnione, jeżeli nie, spróbuj je odprężyć.

Nogi skrzyżuj, a jeżeli siedzisz na krześle stopy postaw płasko na podłodze, ręce połóż wzdłuż na kolanach wnętrzem do góry albo ułóż w mudrę: czyli połóż prawą dłoń na lewej, środkiem do góry, łącząc kciuki koniuszkami.

Głowa powinna być lekko pochylona do przodu. Nie zaciskaj zębów, rozluźnij szczękę, a język niech dotyka podniebienia tuż za górnymi zębami. Oczy możesz zamknąć. Jednakże mając oczy otwarte łatwiej nauczysz się wprowadzać w medytacje oraz w uważność w ciągu dnia. Na początku sprawdź, która opcja jest dla ciebie dobra.

Podczas medytacji nie ruszaj się, by umysł był spokojny.

I bardzo ważny element: oddychanie. Oddech ma być głęboki, przeponowy, obserwuj, jak przy każdym wdechu porusza się twój brzuch. To właśnie zdrowe oddychanie. W ciągu dnia zwykle oddychamy bardzo płytko, a spłycamy oddech jeszcze bardziej, kiedy się stresujemy. Warto wiedzieć, że głęboki oddech relaksuje, skupia, dotlenia. Dzięki medytacji nauczysz się oddychać głęboko.

TRUDNE POCZĄTKI

Medytacja także może bywać nieprzyjemna, szczególnie na początku.

Choć wszyscy utożsamiają medytację z brakiem jakichkolwiek myśli, to jest to już kolejny stopień wtajemniczenia. Początkowo medytacja będzie polegać na zwracaniu uwagi na potok Twoich myśli. Twoje zadanie to uświadomienie ich sobie, zauważenie ich.

Nie kontroluj umysłu, obserwuj myśli, nie próbuj na siłę ich wyrzucić, po prostu nie daj się w nie wciągnąć, ale nie rób z nimi nic. Medytacja bowiem oznacza bycie tu i teraz, przyjmowanie myśli w takiej postaci, w jakiej do nas przychodzą, bez prób ich zmieniania.

Co więcej, nie wszystkie myśli będą przyjemne, często przychodzą właśnie podczas medytacji takie myśli i wyobrażenia, od których chcemy uciec. Jest to prawdziwe wyzwanie i wszystkie te myśli obserwuj, będą przychodzić i odchodzić, a ty je po prostu zaakceptuj. Nie wciągaj się w nie, bo to nie jest wówczas medytacja.

Nie wciągaj się także w odczuwanie emocji, reagowanie na wydarzenia, sytuacje, które przychodzą do twojej głowy, nie angażuj się w to.

W trakcie medytacji możesz napotykać wiele przeszkód, w tym znudzenie, pośpiech, odczucie, że to nie działa. Ale zamiast walczyć z odczuciami, myślami, obserwuj je i akceptuj wszystkie. Może być ci niewygodnie, zaczniesz o tym myśleć, a to z kolei również odciągnie cię od medytacji. Na początku takie rzeczy będą na porządku dziennym, będą się zdarzały, ale z czasem niewygodę też zaczniesz akceptować .

Jeżeli coś będzie cię swędzić, coś zdrętwieje, zauważ to, ale oprzyj się temu, by od razu zareagować – podrapać się, zmienić pozycję. Opóźniając reakcję, zmniejszysz reaktywność w przyszłości, dlatego nie kieruj się pierwszym impulsem, poczekaj z odpowiedzią, poczekaj z reakcją.

W dzisiejszych czasach ciągle gdzieś jesteśmy, doświadczamy gonitwy myśli, żyjemy w przeszłości albo w przyszłości, coś planujemy, coś rozkminiamy, czegoś żałujemy. Trudno nam przez to być tu i teraz, trudno nam być uważnymi, świadomymi chwili. Umysł jest rozbiegany. Z czasem jednak przekonasz się, że uważność jest możliwa, właśnie dzięki medytacji. Twój umysł zacznie odpoczywać, złapiesz dystans do wielu spraw, zrelaksujesz się, będziesz uważna i skoncentrowana.

RODZAJE MEDYTACJI

Są różne style medytacji, rodzaje. Warto poeksperymentować. Bowiem medytacja daje ogromne korzyści. Znajdź zatem sposób dla siebie i pamiętaj, że wszystkie style są w porządku, jeżeli tobie odpowiadają.

Poniżej przykłady medytacji najlepsze dla poczatkujących

Medytacja polegająca na koncentrowaniu się na obiekcie lub dźwięku

Podczas medytacji możesz koncentrować się na:

oddechu (przyjmując pozycję medytacyjną po prostu obserwujesz swój oddechu, skupiasz się na nim, obserwujesz odczucia w ciele, czujesz jak wdychasz i wydychasz powietrze; możesz także liczyć wdechy i wydechy);

na części ciała (body scan): kierujesz świadomość na poszczególne części ciała – sprawdź jak się ma dana część, skup się na niej; możesz także skanować całe ciało, po kolei, zaczynając od palców stóp, a kończąc na głowie;

na obiekcie wizualizując go, np. na świecy, a także na słowie, idei.

Przykład medytacji:

Metta i oddech – medytacja prowadzona – Ajahn Thanissaro, Sasana.pl

Medytacja z mantrą

MANTRA to transcendentalna wibracja dźwiękowa. Mantrami są frazy, sylaby, intonowane dźwięki, imiona bóstw, jak np. „om”, „rama”, „yam”.

Np. „so hum” oznacza dosłownie „jesteś tym”, a „Aham brahmasmi” oznacza „jestem duszą”.

Mantry powtarza się raz za razem. Taka medytacja może polegać na tym, że wypowiadasz w głowie mantrę biorąc wdech, po czym wypowiadasz ją na głos wydychając powoli powietrze.

Przykład medytacji z mantrą:

OM SO HUM

AHAM BRAHMASMI

Co więcej, w medytacji z mantrą można wykorzystać male – to sznur modlitewny składający się z korali. Taka typowa mala składa się ze 108 koralików i jednego dużego. Recytowanie mantr polega na przesuwaniu koralików kciukiem i palcem środkowym za każdym wyrecytowaniem określonej mantry. Po 108 koralikach możesz odwrócić male i rozpocząć jeszcze raz albo zakończyć sesję. Medytacja z użyciem mali nosi nazwę japa jogi. Angażujemy wówczas słuch, dotyk, usta i język. A to sprawia, że łatwiej nam się skupić na obecnej chwili, na medytacji i wyłączyć myśli.

Więcej o medytacji z mantrą: https://www.mantra.pl/medytacja/jak-medytowac

Medytacja w ruchu

Medytować można wszędzie. Nawet na spacerze praktykując medytację chodzoną. Polega na uważnym stawianiu kolejnych kroków, całkowitym odczuwaniu swojego ciała, byciu świadomym każdego kontaktu z podłożem. Koncentruj się na pojedynczych kończynach, albo każdym, jednym ruchu. A pod koniec medytacji zatrzymaj się, zaobserwuj swój spokój, stan i jasność umysłu.

********

Wypróbuj różne rodzaje i style medytacji. Mantra jest o tyle ciekawa, że w obecnych czasach trudno być tu i teraz, skupić się i być skoncentrowanym żyjąc w świecie pełnym dźwięków i innych rozpraszaczy z każdej strony. Recytowanie mantr nam to ułatwia.  

Na początku medytuje się mniej, krócej, a w miarę zapotrzebowania zwiększa długość sesji. Nie frustruj się, jeżeli na początku masz trudności z koncentracją. Podejdź do siebie ze zrozumieniem i życzliwością. Nie nastawiaj się też, że medytacja od razu przyniesie korzyści, czasami tak się zdarza, ale na początku nie oczekuj zanadto. Medytacja nie sprawi, że problemy znikną, że uda ci się od nich uciec. Nie oczekuj cudów, bo medytacja uspokaja umysł, uczy świadomego bycie ze sobą, a dzięki akceptacji pozwoli zmienić ciebie, a przez to dać te wszystkie korzyści, o których napisałam wyżej.

Jedno jest pewne, każda medytacja jest oparta na uważności i pracy z umysłem. Praktykując wyciszasz się, poprawiasz koncentrację, jesteś tu i teraz. Zaczynasz żyć świadomie i akceptować rzeczy, na które nie masz wpływu.  

Pamiętaj, kiedy siedzisz, oddychasz i nie przywiązujesz się do myślenia to już medytujesz.

Masz więcej pytań, wątpliwości, chcesz podzielić się swoją historią? Napisz w komentarzu 🙏💙💜

One Comment on “Jedz, medytuj, korzystaj – wszystko o medytacji dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.