KopenHygge

Hygge, czyli szczęście po duńsku

Skąd pochodzi Hygge? Z Danii. Co oznacza? Najkrócej pisząc to odczuwanie szczęścia w najzwyklejszych momentach i czynnościach, które stają się magiczne. Duńczycy hyggują, mają czas na hygge, a ich życie jest hyggelig. I choć słowo ma swe źródło w Danii, w praktyce może być wszędzie, w każdym zakątku świata.

O hygge można mówić i słuchać. Hygge można praktykować i przeżywać.

Hygge to stan istnienia, którego doświadczasz, kiedy w twoich relacjach z samym sobą oraz partnerem życiowym, a także organami podatkowymi i wewnętrznymi zapanuje harmonia

Tove Ditlevsen, duńska pisarka i poetka

Dania

Kraj o powierzchni 43 tys. km ² (bez regionów autonomicznych). Średnia temperatura latem to zaledwie 17 ºC, a zimą, no cóż, można zamarznąć. Warto dodać, że deszcz pada przez mniej więcej połowę roku. Pogoda nieco ponura, posępna, dlatego to właśnie dom kojarzony jest z bezpieczną przystanią, gdzie najczęściej przeżywa się Hyyge.

Bycie częścią społeczeństwa

Duńczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie, mają silne poczucie wspólnoty. Idea państwa opiekuńczego zapewnia im spokój i bezpieczeństwo ekonomiczne dając przestrzeń dla rozwoju społeczeństwa egalitarnego. To najlepsze środowisko dla rozwoju hygge. Istotne są więzi międzyludzkie, rodzina, przyjaciele i bliskość, a także miłe spędzanie czasu w swoim towarzystwie, w swobodnej atmosferze. To stanowi podstawę zdrowia i szczęścia.

Hygge jest tam gdzie dobry nastrój, ciepła atmosfera, brak presji czasu, stresu, nadmiaru obowiązków

Hygge to ..

 • gościnność (nasi goście czują się jak u siebie w domu, a gospodarz tworzy wspaniałą domową atmosferę, dzięki nieformalnej atmosferze goście mogą się odprężyć, poczuć hygge)
 • goszczenie u kogoś i zapraszanie do siebie,
 • kultura wspólnoty, ciekawe rozmowy z przyjaciółmi, wspólne rozwiązywanie krzyżówek,
 • spędzanie czasu z rodziną bez telefonów, komputerów czy ipadów (rodzice razem z dziećmi jedzą, sprzątają; dzieci uczestniczą w życiu domowym),
 • czas na kanapie, czytanie książki, słuchanie muzyki, gorąca kąpiel, chwila samotności, odprężenia,
 • życie chwilą obecną, wystarczy po prostu być tu i teraz,
 • spokój ciała i umysłu, ukojenie, relaks (co pomaga utrzymać harmonię i równowagę w życiu),
 • gotowanie, pieczenie, własnoręczne przygotowywanie posiłków, dań,
 • przepisy, proste, ale jednocześnie pyszne, zgodnie z zasadą: im mniej składników w daniu, tym mniej kompromisów w kwestii jakości (owsianka z jabłkami, prażonymi migdałami i karmelem, czy też kanapki ziemniaczane),
 • kieliszek wina, kubek gorącej czekolady przy kominku,
 • poczucie bezpieczeństwa, komfortu, ciepła (dlatego domy hygge wyglądają różnie, bo każdy wybiera swoją estetykę, swoją szczerość; w domach panuje odprężona atmosfera; wnętrza są niewyszukane, funkcjonalne, proste),
 • aktywność na świeżym powietrzu,
 • cieszenie się drobiazgami,
 • coś relaksującego, odprężającego, ale przede wszystkim przytulnego i miłego.
Hygge rady

W domu spróbuj łączyć stare i nowe elementy wystroju wnętrza, korzystaj z naturalnych materiałów jak kamień, drewno, wiklina. Postaw na recykling starając się wykorzystywać przedmioty powtórnie, np, słoik jako wazon, skrzynki po owocach jako stolik. Dzięki roślinom w jednym miejscu stworzysz żyjącą przestrzeń pełną zieleni. Warto wybrać ciepłe światło i zrezygnować z górnego oświetlenia na rzecz punktów świetlnych. A jeżeli masz czasami ochotę dopasować światło od swoich potrzeb bądź nastroju, zdecyduj się na zakup ściemniacza. Od czasu do czasu zapalaj świeczki, kojarzą się z odpoczynkiem i relaksem. A przede wszystkim czuj się w swoim wnętrzu wspaniale.

Hygge można tworzyć w różnych miejscach, w różnych sytuacjach, przy różnych okazjach

Hygge znajdziemy nie tylko w domach, ale także na mieście. W pubie, w którym odpowiednio zaaranżowano wnętrze inspirując się ciepłem domu, możemy odnaleźć odprężającą atmosferę, poczuć się bezpiecznie i swobodnie.

W pracy dzięki roślinności i odpowiedniemu oświetleniu również możesz stworzyć przytulny klimat odpowiadający  Tobie. Postaw na biurku swoje zdjęcia, ulubiony kubek będący głosem przypominającym, że czas na przerwę. Zrób tablicę z inspiracjami i rysunkami. Stwórz swoją hygge przestrzeń.

ZIma, WIOSNA, LATO, JESIEŃ

Różne hygge w zależności od pory roku. Zimą hyggowanie oznacza najczęściej spędzanie czasu w domu, na kanapie w towarzystwie rodziny i przyjaciół, grając, czytając książki. Wiosna to wyjście na zewnątrz, spacery, kwiaty, zieleń, pobudka ze snu zimowego. Lato to wakacje, posiłki na tarasie, poranna kawa, grill lub ognisko wieczorem, robienie przetworów. A jesienią to spacery po kolorowym lesie.

Hyggaj dzień

Hygge można doświadczyć celebrując zwykłe chwile. Pozwól sobie na błogość, zadowolenie, ciesz się sobą i otoczeniem. W Hygge najpiękniejsze jest to, że to Ty je tworzysz dostrzegając niecodzienność w codzienności i radując się tym, co masz.

Do poczytania:

 • Marie Tourell Soderberg, Hygge. Duńska sztuka szczęścia, Wydawnictwo Insignis, 2016,
 • Meik Wiking, Hygge. Klucz do szczęścia, Wydawnictwo Czarna Owca, 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.