Mapa marzeń – wszystko, czego pragniesz w jednym miejscu

Mapa marzeń to graficzne odzwierciedlenie tego, o czym marzysz, co pragniesz w życiu osiągnąć. Stanowi wizualizację twoich celów, misji i wizji życia.

Różnie się ją nazywa: tablica marzeń, umowa z losem, mapa skarbów, vision board, tablica wizji.
Lecz niezależnie od tego, jak nazwiesz swoją mapę, pomoże ci ona wydobyć na światło dzienne twoje pragnienia i pozwoli pamiętać o swoich priorytetach, a przy jej tworzeniu będziesz się świetnie bawić.

Mapa przestawia to, czego potrzebujesz, czego pragniesz, co uważasz za ważne, istotne do zrobienia w swoim życiu. To po prostu prezentacja twoich marzeń i planów za pomocą zdjęć, słów, wyrażeń, obrazów, rysunków. Warto ją zrobić, mieć i oglądać codziennie, nawet jeżeli nie wierzysz w „siłę przyciągania”. Bowiem udowodniono, że wyobrażanie sobie siebie w przyszłości, w wymarzonej sytuacji, stanie, ogromnie nas motywuje do działania w teraźniejszości.

Jak stworzyć mapę marzeń?

Na początek trzeba znać odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.

I. Jakie są twoje priorytety, sens życia, misja i wartości?

Mapa ma przestawiać to, o czym marzysz, co chcesz osiągnąć, zdobyć i zrobić w swoim życiu. Zatem podstawowe pytanie brzmi: czy wiesz, o czym marzysz? Jeżeli jeszcze nie znasz odpowiedzi na to pytanie albo potrzebujesz klaryfikacji, możesz skorzystać z ćwiczeń i wskazówek zawartych w trzech moich wpisach o tym:

Bowiem na mapie ma znaleźć się wszystko to, co chcesz, by w twoim życiu się zadziało. A dokładnie:

  • co chcesz osiągnąć? W jakim kierunku ma zmierzać twoja kariera? Kim chcesz zostać? Jaką pracę wykonywać? Jakie postaci mogą cię w tym inspirować? Kogo podziwiasz?
  • jak ma wyglądać twój związek? Czy pragniesz założyć rodzinę? A może planujesz życie w pojedynkę? Życie satysfakcjonujące i pełne podróży, medytacji, duchowych przeżyć?
  • co chcesz zdobyć, mieć, kupić?
  • skąd chcesz czerpać siłę? Czego chcesz się nowego nauczyć? Czego spróbować? Jakieś nowe hobby? Podróże? Wędrówki po górach? Pływanie w morzu?
  • gdzie chcesz mieszkać? Jak wygląda twoje otoczenie / mieszkanie / dom?
  • jak wygląda twoje otoczenie? Rodzina, przyjaciele, ludzie wokół ciebie? Należysz do stowarzyszeń, grup, akcji?
  • jakie zdjęcie ma przedstawiać ciebie? Jak chcesz wyglądać? Jakie jest twoje samopoczucie? Uśmiechasz się, a może medytujesz? Jesteś zrelaksowana / zadowolona / szczęśliwa?
  • jak wygląda twoja dieta? Co jesz? Czy ćwiczysz, biegasz, uprawiasz jakiś sport?
  • jak spędzasz wolny czas? Chodzisz do kina, teatru, na koncerty? Czytasz książki? Oglądasz filmy, słuchasz muzyki, podcasty? Spotykasz się, tańczysz, śmiejesz? Szydełkujesz? Szyjesz? Projektujesz?
  • jaki rozwój chcesz sobie zapewnić? Intelektualny, duchowy, fizyczny?

II. Co potrzebujesz?

Potrzebujesz przybory takie jak: karton lub kartka papieru rysunkowego / technicznego, nożyczki, klej, taśma klejąca, mazaki, kredki, brokat, farby, wstążki, papier kolorowy, a także gazety, czasopisma, magazyny bądź już wycięte zdjęcia, obrazki, słowa z gazet.

Ja przygotowywanie swojej mapy rozpoczęłam od wycinania zdjęć z gazet i magazynów, zbierałam je kilka dni, wybierałam te zdjęcia, które w jakiś sposób mnie przyciągnęły, wydały się interesujące, zaciekawiły mnie. Pozwoliłam sobie na intuicję, czasami nie wiedziałam dlaczego zatrzymuje się na danym zdjęciu, ale moja podświadomość wybierała to, czego potrzebowałam. Wiele takich zdjęć zdobi moją mapę marzeń. Zatem warto zatrzymać się przy takich zdjęciach. Pomyśl nad tym, jaką potrzebę lub pragnienie to zdjęcie odzwierciedla u ciebie? Odpowiedź nie musi przychodzić od razu. Wyszukuj także zdjęć osób, które podziwiasz, które są twoim autorytetem, mentorem, są według ciebie godne naśladowania.

Warto także przed rozpoczęciem tworzenia mapy zbierać pomysły, zapisywać swoje refleksje, przemyślenia, badać, co cię interesuje i na myśl o czym mocniej bije ci serce.

Oczywiście możesz również stworzyć mapę w programie komputerowym, a następnie ją wydrukować. I gotowe.

III. Jak zaprojektować mapę?

Na kartonie będziesz przyklejać zdjęcia tworząc swoisty kolaż bądź wyklejankę. Warto poświęcić na zrobienie mapy jeden dzień, ale mnie zdarzyło się i wciąż się zdarza doklejać inne elementy, zdjęcia.

Ja na swojej mapie mam lekki chaos. Bowiem mapa ma służyć mnie, a mnie taki właśnie układ odpowiada. Reprezentuje moje podejście mówiące o tym, że wszystkie sfery życia są ze sobą powiązane, wzajemnie się przenikają, uzupełniają.

Ale jeżeli cenisz sobie porządek, skorzystaj z siatki Bagua, która ma swe źródło w Feng Shui, i którą stosuje się przy urządzaniu mieszkania. Główną zasadą jest umieszczanie poszczególnych sfer życia w określonych miejscach na mapie. Taki układ pozwala na zorganizowanie i uporządkowanie elementów na tablicy oraz zapewnia harmonię.

Siatka podzielona jest na 9 pół, w których wklejasz zdjęcia, rysujesz symbole, obrazki odnoszące się do określonej sfery twojego życia:

Bogactwo, pieniądze, powodzenie Sława, mądrość, reputacja Miłość, partnerstwo, związek
Autorytety, rodzina Zdrowie, witalność, samopoczucie Dzieci, projekty, twórczość
Wiedza, nauka Praca, kariera, droga życiowa Przyjaciele, podróże, pomocni ludzie, filantropia

Jeżeli odpowiada ci takie uporządkowanie, wpisz w wyszukiwarce #mapa marzeń siatka bauga. Znajdziesz mnóstwo inspiracji i wyjaśnień dotyczących tego, co dokładnie umieszczać w poszczególnych strefach na twojej mapie.

IV. Gdzie powiesić tablicę?

Mapa powinna znaleźć się tam, gdzie możesz na nią spoglądać codziennie. Lecz od ciebie zależy, czy chcesz, by była w widocznym miejscu, czy nie przeszkadza ci, że będą na nią patrzeć członkowie rodziny, twoi goście? A może jest to dla ciebie sprawa intymna?

Znajdź miejsce dogodne. Może drzwi sypialni, szafy, którą otwierasz codziennie, ściana nad biurkiem, w kuchni na lodówce. Pełna dowolność.

Przeglądaj mapę i wyznaczaj trasy

Jeżeli wierzysz w prawo przyciągania, mapa wspiera cię w wizualizacji, wyobrażaniu sobie, że to, czego pragniesz, jest już Twoje.

Ja nie wierzę w prawo przyciągania, ale wierzę w prawo przypominania! o wartościach, priorytetach, sensie życia i misji. Mapa mnie prowadzi, dzięki czemu działam na rzecz realizacji marzeń. Nie chcę już tracić czasu na sprawy nieistotne, niemoje, prowadzące donikąd.

Moja mapa pokazuje, jak bardzo cenię sobie spokój, jak kocham zarówno bycie ze sobą, jak i towarzystwo bliskich mi osób. Przypomina mi codziennie:
czego pragnę …
gdzie chcę jeszcze być …
kim zostać …
co zrobić …
czego spróbować …

Patrzę na mapę codziennie.

Obecna mapa jest moją trzecią. Poprzednie niestety nie przyniosły rezultatów.
Przyczyna? Miałam mapę, ale zapomniałam, że trzeba działać. Sama mapa nie wystarczy, trzeba nią podążać.

Swoją mapę marzeń modyfikuję, coś doklejam, coś usuwam. Bowiem marzenia się zmieniają, tak jak zmieniamy się my. Także stwórz swoją mapę i uzbrojona w nią podążaj za marzeniami. Idź, działaj i podbijaj świat.

❤❤❤

Fot. MasterTux z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.