Piłkarskie emocje

Czy podczas oglądania meczu nie zrobili na Tobie wrażenia komentatorzy sportowi?

Na mnie zdecydowanie tak. To przeżywanie z pasją i zaangażowaniem wydarzeń sportowych. Postanowiłam więc przyjrzeć się nieco bliżej zawodowi komentatora sportowego i dowiedzieć się, jakie cechy i kompetencje powinien posiadać idealny komentator sportowy?

Wiedza

W pracy bezwzględnie wymagana jest wiedza z dziedziny sportu, której wydarzenia się komentuje. Wiedza na temat zawodników, drużyn, także sędziów i trenerów, a reguły i zasady gry to podstawa. Konieczne jest przygotowywanie się do wydarzeń, z pewnością na początku więcej czasu należy na to przeznaczyć pamiętając o wyszukaniu ciekawostek i faktów dotyczących zarówno zawodników, jak i historycznych spotkań.
Wiedza i studia zapewne znacznie ułatwiają start, dają solidne podstawy do pracy, ale mamy przykłady popularnych w Polsce komentatorów, którzy nie ukończyli, ani AWF-u, ani dziennikarstwa: Jacek Laskowski: ukończył medycynę, a Tomasz Zimoch prawo. Jeżeli już mowa o komentatorach, to aspirując do roli komentatora warto zajrzeć do ich biografii, zobaczyć, jak wyglądała ich droga kariery znajdując jednocześnie rady dla początkujących komentatorów.

Dykcja

Dykcję można ćwiczyć, nawet samodzielnie. Na portalach internetowych znajdziesz mnóstwo porad jak to robić, jakie ćwiczenia wykonywać, by zacząć mówić wyraźniej. Istotna jest regularność ćwiczeń. Jeżeli nie możesz zmobilizować się sam albo nie widzisz efektów, możesz skorzystać z oferty zajęć poświęconych poprawie dykcji, emisji głosu. Przydadzą się także ćwiczenia oddechowe oraz usprawniające pracę aparatu artykulacyjnego, który wpływa na poprawność wymowy.

Praktyka

To prawda, że doświadczenie i obycie z mikrofonem jest niezwykle istotne, ale rozpoczynając karierę komentatora sportowego mało kto może pochwalić się doświadczeniem i odbytą praktyką. Dlatego też warto ćwiczyć komentowanie wydarzeń i poprawiać łatwość relacjonowania. Jak? Zacząć od komentowania w zaciszu domowym np. tego, co akurat dzieje się przed naszym oknem. Ćwicząc w ten sposób warto skoncentrować się na intonacji, która nadaje tekstowi pewien rodzaj melodii. Mówiąc coś możemy zmieniać modulację głosu, by przekazywać emocje i nadawać naszym wypowiedziom odpowiednie znaczenie.

Przyda się luz, szczerość i zaangażowanie. W końcu wydarzenia sportowe oglądamy dla rozrywki, dlatego przesadne spięcie i nadęcie są zbyteczne.

Dla rozluźnienia filmik przedstawiający komentatora brazylijskiego kipiącego wręcz spontanicznością pt.To z pewnością najbardziej szalony narrator w Brazylii!”

Mocne nerwy

Natłok emocji podczas komentowania wydarzeń sportowych powoduje, że zdarzają się częste lapsusy i przejęzyczenia. Zbyteczne jest podawanie przykładów, z pewnością każdy z Was z łatwością wyszuka w pamięci takowych.

Znajomość języków obcych

Na pewno przyda się znajomość języka obcego, która umożliwi czytanie zagranicznej prasy, ułatwi zbieranie informacji i docieranie do materiałów źródłowych. Obycie z językami pozwoli także na prawidłowe wypowiadanie nazwisk zawodników. Choć przestrzega się, by wymowa nie była przesadnie poprawna, gdyż wywołuje to groteskowy efekt.

Płeć męska

Chociaż brak któregoś z wyżej wymienionych elementów nie przekreśla możliwości wykonywania tego zawodu, brak tej cechy najprawdopodobniej tak.

Wśród najpopularniejszych komentatorów sportowych w Polsce nie znajdziemy kobiety, niestety. Ale przeglądając analogiczne listy zagraniczne możemy znaleźć przykłady kobiet, które już przetarły szlaki. Jacqui Oatley to pierwsza kobieta komentująca spotkanie piłkarskie w historii programu piłkarskiego BBC Match of the Day dla Premier League, 2007 r.

Z czym musi się zmierzyć kobieta komentująca wydarzenie sportowe?

Beth Mowins, dziennikarka sportowa, komentowała mecz futbolu amerykańskiego w programie Monday Night Football i została skrytykowana za swój głos. W social mediach padały komentarze, w których porównywano go do skrzeczenia, a komentowanie męskiego sportu przez kobiety jako “naruszanie tradycji”. Jednak nie sposób nie zgodzić się z argumentem mówiącym o tym , że kobiecy komentarz może brzmieć “niedobrze” dla niektórych, jeżeli przez 60 lat widzowie i słuchacze przyzwyczajali się wyłącznie do męskiego głosu. I choć do dziennikarek sportowych już jesteśmy przyzwyczajeni, komantatorki sportowe są dla nas trudne do zaakceptowania, szczególnie jeżeli chodzi o sporty męskie. To, z czym jeszcze mają problem widzowie to przekonanie, że kobiety nie wiedzą, o czym mówią. Trudno uwierzyć im, że znają reguły gry. Od dzieciństwa pokazuje się nam, że piłka nożna to domena mężczyzn.

Jednakże czytając większość komentarzy, poziom prezentowanych treści i wypowiedzi trudno nie odnieść wrażenia, że ich autorzy przerażeni są schyłkiem dominacji mężczyzn w niektórych dziedzinach życia. Dyskusja trwa, a fakt małej liczby kobiet komentujących wydarzenia sportowe trudno lekceważyć. Mnie argument mówiący o tym, że płeć zawodników nie powinna mieć wpływu na płeć komentatora przekonuje. Przekonuje mnie również to, że coraz więcej kobiet interesuje się sportem, również piłką nożną. Komentatorki to zdecydowanie ukłon wobec wszystkich kibiców. Wprowadza nowy rodzaj emocji, nowe spojrzenie, a przede wszystkim różnorodność.

Zejdźmy na ziemię

Póki co, jeżeli jesteś kobietą i marzysz o komentowaniu wydarzeń sportowych, poza wymienionymi wyżej wymogami, które niestety musisz spełniać dwa razy lepiej niż mężczyzna, z pewnością przyda Ci się wsparcie życzliwych osób i odporność psychiczna.

A wsparcia można poszukać również w organizacjach takich jak Women in Football – sieci wspierającej kobiety pracujące w przemyśle piłkarskim. Ogromną pracę wykonuje organizacja AWSM : The Association for Women in Sports Media zajmująca się promowaniem i zwiększaniem różnorodności w mediach z branży sportowej poprzez tworzenie sieci współpracy i inicjatyw mentorskich.

 

 

Dodaj komentarz: