Podstawy kreowania ścieżki kariery

Nie lubię swojej pracy! Dzisiaj niedziela, czy muszę jutro iść do pracy? Jak ja jej nie znoszę!!!
Znasz to? Zdarza Ci się tak pomyśleć, a nawet powiedzieć?

Co się dalej dzieje? Robimy nie to, co chcemy robić. Zaczynamy się frustrować na codzienność, mamy poczucie braku satysfakcji i spełnienia. I trudno się dziwić, bowiem większość życia spędzamy w miejscu, które absolutnie do nas nie pasuje. Na robieniu rzeczy, które kompletnie nas nie interesują. W otoczeniu, które nas nie inspiruje, nie motywuje ani nie kręci.

Prawda jest taka, że bardzo wielu ludzi nie lubi swojej pracy. A przecież poza tym, że przynosi dochody, zapewnia byt, pieniądze, określa nasz status społeczny, stanowi także główne źródło naszej aktywności na co dzień.

Gdzie popełniłem błąd?

A no podczas planowania kariery. A może w ogóle tego nie zrobiłeś? Niestety robi tak robi większość ludzi. Co więcej, sami nie wiemy dlaczego wybraliśmy jakiś kierunek. Kończymy dane studia z różnych przyczyn: poszliśmy tam, bo rodzice nalegali, znajomi też poszli, nie było wyboru, itd. To pierwszy podstawowy błąd budowania kariery.

Kariera zgodnie z definicja słownikową to:

„zdobywanie coraz wyższej pozycji w jakimś zawodzie lub w jakiejś dziedzinie; też: sukces odniesiony w tym zawodzie lub w tej dziedzinie”
A także „przebieg czyjejś pracy zawodowej w ciągu całego życia”

Źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/kariera.html

A po co planować karierę? Aby dzięki małym krokom, podejmowanym działaniom, zyskiwanej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościom rozwijać się w swoim wymarzonym kierunku odnosząc sukcesy i czerpiąc satysfakcję, a także by zdobywać coraz wyższą pozycję w dziedzinie, która nas interesuje, w której czujemy się doskonale.

Ale zacznijmy od podstaw, czyli od sześciu elementów, które są kluczowe podczas splanowania ścieżki zawodowej

1. Osobowość, umiejętności, wartości i zainteresowania

Cechy osobowości trudno zmienić, dlatego tak ważne jest poznanie siebie, określenie tego kim jesteśmy, jakie są cechy naszej osobowości. Musimy mieć ich świadomość, aby świadomie budować swoją karierę.

Zawód czy też rodzaj wykonywanej pracy powinien być dopasowany do naszej osobowości i temperamentu. Jeżeli jesteś introwertykiem, a do tego masz małą otwartość na zmiany, nowe doświadczenia, a co więcej długo rozpamiętujesz porażki, wówczas trudno będzie ci osiągać sukces w handlu i sprzedaży, czy też pracując na co dzień z ludźmi. A czy wyobrażasz sobie energicznego ekstrawertyka w roli archiwisty albo księgowego. Oczywiście historia zna i takie przypadki, ale czy osoby były w tych rolach zawodowych całkowicie spełnione?

Odkrywając swój potencjał dowiadujemy się, jakie mamy mocne strony. Warto pozwolić, by to przede wszystkim one były wykorzystywane w naszej codziennej pracy. Rozwijanie słabych stron oraz starania związane z próbą ich wzmocnienia i zmiany nie przyniosą nam tyle korzyści, jak bazowanie na mocnych stronach i rozwijanie ich.

Co więcej, warto dopasować zawód do swoich umiejętności, wtedy uczenie się go oraz rozwijanie w nim jest dla nas naturalne i przychodzi nam z łatwością.

Istotne jest również, jakimi wartościami kierujemy się w życiu. Czy zawód, który mamy wykonywać jest zgodny z naszymi wartościami? Jakie mamy przekonania na temat branży i zawodu, w której zamierzamy pracować?

Nasz zawód powinien także przejawiać się w naszych zainteresowaniach, czyli odpowiadać im. Jeżeli branża, w której pracujemy nas interesuje, wówczas się w niej fantastycznie rozwijamy. Zatem sprawdź, co Cię nudzi, a co Cię kręci. Jakie programy oglądasz najchętniej? Jakie artykuły czytasz? Jaka tematyka Cię pociąga? Kiedy zapominasz o mijającym czasie?

Pamiętaj, że w obecne czasy wpisane są zmiany. Dlatego tak ważne jest, by branża, w której pracujemy nas interesowała. Wówczas śledzenie wszelkich nowinek, tego co się dzieje, będzie dla nas przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem, często wręcz przykrym.

2. Wizja, misja i plan

Czy masz wizję siebie za kilka lat? Jaka jest Twoja misja zawodowa? To bardzo ważne pytania. Nie wiedząc dokąd się zmierza trudno osiągnąć sukces.

Jeżeli zaczynamy chodzić do pracy tak po prostu, nie widząc wizji, głębszego sensu ani celu w tym, co robimy, to warto się zatrzymać i przemyśleć swoją sytuację. Bowiem „jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego” (Brian Tracy). Dlatego planuj. Odkryj swoją misję i stwórz wizję siebie! Znajdź swój zawodowy cel.

Sam kształtuj swoją drogę kariery, decyduj, wyznaczaj kroki i działania, które musisz wykonać, by swój cel zawodowy zrealizować.
Nie realizuj planów lub celów narzuconych przez społeczeństwo, bowiem mogą okazać się zupełne sprzeczne z Twoimi prawdziwymi wartościami, pragnieniami oraz temperamentem. I w efekcie raczej Cię unieszczęśliwią, niż zapewnią satysfakcjonujące życie zawodowe.

3. Otwartość na szanse i ludzi

Czy jesteś otwarty na ludzi i szanse dookoła? Warto łapać szanse zawsze, gdy nadchodzą. Nie czekaj na kolejną.
Po pierwsze, kolejna może nie nadejść.
Po drugie, w życiu szanse, które są atrakcyjne i skierowane dla nas, niestety nie pojawiają się co chwilę.

Warto włączyć otwartość na kontakty biznesowe, ale i prywatne, na ludzi z branży, ale i poza nią. Szukaj możliwości, zyskuj doświadczenia, kontakty, poznawaj ludzi, wymieniaj się wiedzą, doświadczeniami, pomysłami. Inspiruj się i poszerzaj perspektywy.

Raz zaplanowana kariera może ewoluować. Nie dajmy się zamknąć, zaszufladkować, zatrzymać w rozwoju. Przeglądaj oferty pracy, zobacz, jakie są możliwości, kogo szukają potencjalni pracodawcy i jakie wymagania stawiają  na Twoim stanowisku w innych firmach. A może znajdziesz taką pracę, która da Ci szansę rozwoju, będzie dla Ciebie wyzwaniem i przybliży Cię do wizji siebie za kilka lat.

4. Finanse

Pamiętaj, by wybór ścieżki zawodowej nie był oparty wyłącznie o czynnik finansowy. Nie przedkładaj wynagrodzenia nad możliwości rozwoju oraz realizowania swojej pasji. Pamiętaj, że często w dłuższym okresie możesz odnieść znaczne większe korzyści dzięki realizacji drogi zawodowej zgodnej z Twoją pasją. To wtedy jesteś w stanie się zaangażować, otwierać na nowe doświadczenia, wiedzę. Wtedy masz motywację do działania, czujesz naturalny pociąg. Po prostu ci się chce.

Kwestie finansowe są bardzo ważne. Jak mówią ”pieniądze szczęścia nie dają, ale tylko tym ludziom, którzy je mają”. Dlatego szukaj dróg i rozwiązań, które połączą pasje i możliwości zarabiania, jeżeli nie teraz to w dłuższej perspektywie. Jeżeli przez jakiś czas musisz wykonywać zajęcie mniej pasujące do Twojej osobowości i pasji, pamiętaj, by nie tracić swojego głównego celu zawodowego z oczu. Wytrwałość i konsekwencja to kluczowy czynnik sukcesu. Pamiętaj o swoim celi i powoli go realizuj. Jak powiada pewna mądrość chińska: „Nie bój się iść powoli, obawiaj się jedynie stania w miejscu”.

5. Obawy przed porażką

A skoro o obawach to warto wspomnieć o powszechnym braku wiary w siebie i swoje umiejętności, co prowadzi z kolei do tego, że nie podejmujemy ryzyka ani wyzwań. Co więcej, boimy się porażki, a to powoduje to, że nie nabywamy nowych doświadczeń, nie uczymy się. Są to często ogromne przeszkody na drodze do rozwoju.

Boimy się przegrać, a niestety porażka wpisana jest w sukces. I tutaj również posłużę się cytatem „Jeżeli próbujesz dojść do czegoś ważnego w swoim życiu, na pewno schrzanisz coś po drodze. Daj sobie do tego prawo”. – Jeff Bridges –

Jeżeli nie podejmujesz wyzwań, ale cały czas realizujesz tylko proste i znane ci zadania, nie stanowiące dla Ciebie już wyzwania, trudno mówić o rozwoju. Nie sprawdzasz swoich możliwości, nie rozwijasz swoich kompetencji, nie doświadczasz niczego nowego i nie wiesz na co Cię stać.

Każda porażka nas czegoś uczy. Dlatego zmieńmy postrzeganie porażki oraz przekonanie na jej temat. Podejmujmy wyzwania, wyciągajmy wnioski z porażek, nie rozpamiętujmy ich, nie uciekajmy od nich.

6. Otoczenie, w którym funkcjonujemy

Na pewne rzeczy nie mamy wpływu np. sytuacja na rynku pracy, uwarunkowania prawno-polityczne, zmiany technologiczne. Musimy je zaakceptować, ale przede wszystkim mieć świadomość ich istnienia i tak planować oraz kształtować naszą drogę kariery, aby zachodzące tendencje na rynku oraz zmiany wspierały nas, a nie utrudniały realizację naszych celów.

Sprawdź zatem, czy jest zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie, w której chcesz się kształcić, rozwijać? Jakie są prognozy?

Oczywiście wszystkiego przewidzieć się nie da, ale warto obserwować trendy, bowiem wiele zawodów zostaje wypieranych przez technologię. Warto mieć to na uwadze.

Ścieżka zawodowa

Planuj i realizuj swoją ścieżkę zawodową i rozwojową. Nie zdawaj się na przypadek, los, łut szczęścia. Do Ciebie należy decyzja, plan i działanie.

Pamiętajmy, że spełnienie osiągamy wówczas, kiedy realizujemy pracę, którą lubimy, która realizuje nasze potrzeby finansowe i rozwojowe, jest zgodna z cechami osobowości, temperamentem oraz wyznawanymi wartościami.

Oto dwa ćwiczenia, które przydadzą się podczas planowania własnej kariery:

I. Wizja mojej wymarzonej pracy

Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie swoją wymarzoną pracę. Odpowiedz na pytania:

  • Co w niej robisz? Czym się zajmujesz?
  • Jak wygląda Twój dzień pracy?
  • O której wstajesz?
  • Jakie wynagrodzenie otrzymujesz?
  • Jakie jest tempo pracy?
  • Jak wygląda twoje otoczenie? Czy sam ustalasz terminy wykonania zadań czy są ci narzucone? Tworzysz coś, masz prace wymagającą od Ciebie kreatywności, czy raczej opierasz się na procedurach?
  • Jesteś samodzielnym specjalistą, liderem czy członkiem zespołu?

Stwórz także wizję swojej wymarzonej firmy. Jaka panuje w niej kultura, atmosfera? Jak pracownicy się komunikują ze sobą? Jak się do siebie zwracają? Czy króluje open space, czy może każdy ma swój pokój? Czy masz wpływ na pewne decyzje w firmie?

Zastanów się również, na jakim etapie życia obecnie jesteś. Sprawdź, jaki rodzaj pracy i organizacji pasuje do twojego życia. Czy możesz sobie pozwolić na ryzyko czy szukasz przede wszystkim stabilizacji i bezpieczeństwa? Jakie godziny pracy preferujesz? Jakich innych warunków pracy oczekujesz, np. elastyczność godzin, ewentualne delegacje, swoboda wyboru ścieżki rozwoju, udział w programach rozwojowych, szkoleniowych, zmiany zakresu zadań, awanse zarówno pionowe, jak i poziome.

W ten sposób stworzysz wizję swojej przyszłej pracy i organizacji, która najlepiej do Ciebie pasuje. A może dojdziesz do wniosku, że żadna organizacja nie jest zadowalająca i zdecydujesz się na założenie własnej firmy?

II. W czym jesteś dobry?

Zadanie polega na zidentyfikowaniu swoich mocnych stron, zalet, atutów. Koniecznie wypisz na kartce swoje cechy oraz umiejętności, zarówno zawodowe, jak i miękkie, np. dotyczące pracy w zespole, komunikacji, negocjacji itp. Zapytaj rodzinę, przyjaciół, znajomych, współpracowników, szefa o to, jak Cię postrzegają, jakie dostrzegają u Ciebie mocne strony. Taka opinia wieloźródłowa szczególnie od osób, które na co dzień z Tobą współpracują, mają okazję obserwować Twoje zachowania, mogą dać Ci niezwykle bogaty obraz Twojej osoby.

A zatem do dzieła. Kreuj swoje życie zawodowe, dopasuj plany do osobowości, wartości i potrzeb, a także stylu życia. Powodzenia.

One Comment on “Podstawy kreowania ścieżki kariery”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.