PrzeTestuj się

Zapewne nieraz zaprzątały Twoją głowę pytania: W czym jestem świetny, świetna? Jakie są moje cechy? Jakie są moje mocne strony? Jaka/jaki jestem?

Dziś o tym, jak odkryć swoje talenty, mocne strony, zdolności, predyspozycje? Jak odkryć swój potencjał? 

Od czego zacząć określenie swoich mocnych stron? Od czego zacząć poszukiwanie swojej drogi, być może nowej, innej? Jak dowiedzieć się, w jakich zawodach sprawdzę się najlepiej? Pomocne mogą okazać się testy. Jak je wykonać? Można na początek skorzystać z darmowych lub płatnych testów online. Testy pozwolą na określenie, jakie są nasze predyspozycje i preferencje zawodowe, jakie lubimy aktywności, jakie są nasze potrzeby, umiejętności oraz cechy osobowości. Można również wybrać się do doradcy zawodowego, który dobierze odpowiednie testy po konsultacji i rozmowie z nami.

Nie nasza ścieżka zawodowa

Bywa, że wartości, które realizujemy na co dzień są nam narzucone, a to oznacza, że jeżeli kierując się w życiu takimi właśnie wartościami, dokonujemy wyborów, które niekoniecznie są nasze. I podobnie bywa z wykonywanym zawodem. Drogę zawodową, którą kroczymy, często wybraliśmy nieświadomie, decyzje podyktowane były opiniami, ocenami, namowami rodziców, nauczycieli, znajomych, przyjaciół, członków rodziny. I choć w głowie mieliśmy swoje wymarzone zajęcie, a serce podpowiadało nam, co nas kręci, zabrakło nam odwagi, wytrwałości, by je zrealizować. A wtedy możliwe są różne scenariusze: jesteśmy niezadowoleni, coś nas uwiera w życiu zawodowym, nie odczuwamy satysfakcji z pracy, wybrana ścieżka zawodowa jest nam obca, odczuwamy wypalenie, a na samą myśl o swojej obecnej pracy czujemy niechęć. Warto się obudzić, zatrzymać i pomyśleć, gdzie jestem i co dalej.

Stoimy przed trudnym wyborem w kontekście kariery zawodowej, nie wiedząc, jakie mamy zasoby. I z reguły tak jest, że nie do końca znamy siebie. Mamy za małą wiedzę o nas samych, nie znamy swoich mocnych stron, nie wiemy, na czym budować własną przewagę. Pytania pozostają bez odpowiedzi. Jakie mam zdolności? Na co postawić w życiu zawodowym? Na czym budować ścieżkę kariery? A to właśnie praca zgodna z naszymi predyspozycjami i zdolnościami warunkuje satysfakcję z jej wykonywania. Dlatego warto dowiedzieć się, czego chcesz, co Cię kręci, co chcesz w życiu robić.

Szukając odpowiedzi

Znalezienie odpowiedzi warunkuje poprawę jakości naszego życia zawodowego. Robimy to, co kochamy, czujemy satysfakcję, zaangażowanie i sens.

Gdzie zacząć szukać odpowiedzi?

Opcja darmowa

Dobrym rozwiązaniem na początek może być test 16personalities. To darmowy test osobowości, który wskazuje na posiadane przez nas cechy, których kombinacja przyporządkowuje nas do określonej grupy. Wyniki pozwolą na wzbogacenie świadomości i wiedzy o sobie. Uwaga: to nie ostateczność i należy traktować je raczej jako inspirację do rozwoju. 

Test opiera się na badaniu cech oraz korelacji pomiędzy nimi. Czytając wyniki testu warto jednak pamiętać, że na nasze zachowania wpływa nie tylko osobowość. Istotny wpływ ma środowisko, w którym się wychowywaliśmy, otoczenie, w którym żyjemy, nasze doświadczenia, dążenia oraz cele.

Test 16personalities wyróżnia 5 aspektów, które poprzez odpowiednią kombinację określają nasz typ osobowości. Są to Umysł, Energia, Natura, Taktyka i Tożsamość.

Umysł to kategoria określająca, jak wygląda nasza interakcja z otoczeniem. Test sprawdzi, czy jesteś ekstrawertykiem, czy introwertykiem, i jakie w związku z tym wolisz zajęcia. Introwertycy preferują samotne zajęcia, a społeczne interakcje powodują u nich zmęczenie. Z kolei ekstrawertycy czerpią energię z interakcji społecznych i wolą pracować w grupie.

Energia określa, jak widzisz świat oraz jak przetwarzasz informacje. Czy w sposób realistyczny, czyli praktyczny, skupiasz się na teraźniejszości i przeszłości, a może bardziej intuicyjny: masz pomysłowe, otwarte i ciekawe spojrzenie, poszukujesz możliwości, nowości.

Natura mówi, jak podejmujesz decyzje, jak radzisz sobie z emocjami? Jeżeli kierujesz się logiką, skupiasz się na obiektywnych i racjonalnych argumentach, a wydajność jest ważniejsza niż współpraca. Natomiast jeżeli kierujesz się uczuciami, wolisz podejmować decyzje kierując się emocjami, jesteś osobą wrażliwą, emocjonalną, empatyczną, lubisz współpracę i harmonię.

Taktyka określa podejście do pracy, planowania, decydowania. Osoby planujące są decyzyjne, dokładne, zorganizowane, wolą planować niż ulegać spontaniczności, ważna jest przewidywalność. Natomiast osoby poszukujące lubią improwizować, są elastyczne i zrelaksowane.

Tożsamość mówi, jak pewni jesteśmy naszych umiejętności i decyzji. Osoby asertywne są pewne siebie, zrównoważone, nie martwią się zanadto. Natomiast osoby czujne są świadome siebie, wrażliwe na stres, często są perfekcjonistami.

Jak widać z powyższego opisu, każdy aspekt określony jest na bazie dwustronnego kontinuum, a test wskazuje, jakie są Twoje preferencje, czyli gdzie ci bliżej, czego masz więcej. Czy jesteś osobą bardziej praktyczną czy intuicyjną? Planujesz czy poszukujesz? Wyniki testu pozwolą określić Twoje zainteresowania i preferencje działania. Dowiesz się, jakie masz sposoby realizacji celów.

Wypełniaj testy w momencie, w którym masz czas, ochotę, jesteś w równowadze. Warto odpowiadać na pytania dokładnie i rzetelnie, Wyniki będą wiarygodniejsze.

I jak w wielu przypadkach, żeby się przekonać, trzeba spróbować

Nie traktuj wyniku jak wyroczni, pomyśl z czym się zgadzasz, a z czym nie. W przypadku wątpliwości, zastrzeżeń możesz umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym, który może zaproponować inne testy. Ich dobór poprzedzony będzie rozmową, dzięki czemu testy odpowiedzą na Twoje potrzeby i będą dostosowane do wieku, doświadczenia, wykształcenia.

Więcej: link to testu (test jest dostępny w polskiej wersji językowej)

Obraz Bronisław Dróżka z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.