Twoje życie i twój sens

Czy miałaś kiedykolwiek poczucie, że twoje życie biegnie bezcelowo? A może pewnego dnia stwierdziłaś, że nie żyjesz własnym życiem, robisz coś, co do ciebie nie pasuje?

A może masz tak, że brakuje ci misji życiowej. Wstajesz każdego ranka, powtarzasz rutynowe zadania, czasami podejmujesz ambitne inicjatywy zawodowe, społeczne, działasz charytatywnie, dbasz o dom, o siebie, ale mimo wszystko brakuje ci w tych wszystkich działaniach sensu. Nie wiesz ani dlaczego to robisz, ani po co?

Dzisiaj o tym, jak znaleźć sensu w życiu

Po co żyjesz? Po co tu jesteś? Co masz w życiu do zrobienia? Jaka jest twoja misja? Co jest Twoim sensem?

Zdarza się, że już na pewnym etapie życia stłumiliśmy jakąś potrzebę, wielkie marzenie, odsunęliśmy na bok, zapomnieliśmy o nich. A teraz nic nas nie cieszy, wszystko wydaje się bezsensowne. I choć sytuacja wydaje się beznadziejna, nie wszystko jest stracone. Dzięki odpowiednio zadanym pytaniom i procesowi jesteśmy w stanie odnaleźć sens, który jest wyjątkowy dla każdego z nas. Nie ma bowiem uniwersalnych misji, nie ma jednego, wspólnego sensu życia. Dla każdego to przymioty indywidualne. Nikt nie powie nam w jakim kierunku mamy zmierzać i jaki jest sens naszego życia.

A po co to wszystko?

Wiedza o tym, co nadaje naszemu życiu sens, pozwala radzić sobie z przeszkodami, trudnościami, problemami każdego dnia. To życie zgodnie z misją pozwala nam powiedzieć: „tak, udało mi się”. To poczucie sensu przywraca kontrolę nad życiem, dodaje skrzydeł.

Warto zatem poświęcić czas, by dowiedzieć się, czego pragniemy, jaki jest sens życia, a potem realizować go ze spokojem i pewnością.

A zatem, jaki jest skuteczny sposób na odkrycie sensu?

Człowiek poszukujący

Po przeczytaniu książki Victora Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu” uświadomisz sobie, jak ważne jest jego znalezienie, tudzież odkrycie. Książka niezwykle inspiruje do odnalezienia własnej drogi. Czasami kręcimy się wokół swojego sensu, to się do niego zbliżamy, to znów oddalamy. Ale dzięki kilku pytaniom, możemy dowiedzieć się, jaką mamy misję do wykonania bądź zyskać pewność, że wybrana przez nas droga jest tą właściwą.

Victor Frankl – nieżyjący już psychiatra i psychoterapeuta, przeżył pobyt w Auschwitz, był jednym z ocalonych i to właśnie sens w życiu pozwolił mu przeżyć cierpienie i okropieństwa, których doświadczył w obozie. We wspomnianej przeze mnie książce opisuje swoje doświadczenia i daje ogromną inspirację jej czytelnikom.

A jeżeli cierpimy na brak poczucia sensu …

… wówczas może pojawiać się frustracja egzystencjalna. Nie mamy świadomości celu, dla którego warto byłoby żyć. Prześladuje nas poczucie wewnętrznej pustki, wrażenie, że znaleźliśmy się na duchowej pustyni. To właśnie zjawisko pustki egzystencjalnej, a głównym jej przejawem może być stan permanentnego znudzenia.

Pustka egzystencjalna prowadzi do zachowań agresywnych, kryzysów psychicznych, alkoholizmu, narkomani, depresji, nerwicy. Często bowiem zapełniamy ją zakupami, zarabianiem, szukaniem fizycznej przyjemności, otępianiem umysłu. Czasami pustka jest tak dojmująca, że ludzie decydują się na samobójstwo.

Z drugiej strony to właśnie pustka egzystencjalna może stać się bodźcem do dokonania zmian w życiu. Ten konflikt wewnętrzny może mieć wówczas wymiar pozytywny motywując nas do poszukiwania rozwiązania i znalezienia drogi, która zwiększy naszą satysfakcję z życia. Niestety często w życiu robimy i postępujemy tak, jak inni nam dyktują, robimy to, co nam nakazują albo „dobrze radzą”. Kiedyś rodzina decydowała o tym, kogo mamy poślubić. To urodzenie i otoczenie określało nasz status społeczny, który z kolei determinował to, jaki zawód będziemy wykonywać, kim będziemy w przyszłości. Dziś niby wiele się zmieniło, ale media, reklamy, moda powodują, że wciąż role społeczne są nam narzucane. Mówi nam się, co jest fajne, co mamy robić, kim zostać, które zawody nadają prestiż. Słyszymy wciąż, co robić i ile zarobić, by być „człowiekiem sukcesu”.

sensoTERAPIA

Logoterapia to metoda wprowadzona przez doktora Frankla i skoncentrowana na znalezieniu sensu życia. Nazwa wzięła się od greckiego słowa „logos” oznaczającego „sens”. Zgodnie z jej ideą dążenie do znalezienia w życiu sensu jest u człowieka najpotężniejszą siłą i motywacją. To ów sens pozwala trzymać nam właściwy kierunek niepoddając się chwilowym modom, namowom innych, ale także przeszkodom i przejściowym trudnościom.

Logoterapia pozwala na odkrycie swojego przeznaczenia w sposób świadomy, dzięki czemu zyskujemy olbrzymią siłę motywacyjną do działania, do życia, do codziennego funkcjonowania, do pokonywania przeszkód, radzenia sobie z trudnościami, a także doświadczania cierpienia i rozumienia jego sensu. Logoterapia to rozwiązanie dla tych, którzy mają poczucie pustki egzystencjalnej, odczuwają niepokój, a ów stan jest dla nich męczący, bowiem pragną żyć i realizować się dla głębszego celu, pragną widzieć znaczenie swojego życia.

I jeszcze jedno, logoterapia to nie psychoanaliza. Różni się tym, że uważa człowieka za istotę, której podstawową motywację stanowi dążenie do wypełnienia sensu swojego życia, a nie tylko do osiągnięcia zadowolenia i zaspokojenia swoich popędów, czy przystosowania się do wymogów otoczenia, tudzież środowiska, społeczeństwa.

Sens życia według ….

Sens życia jest indywidualny – czyli jest tym, co w danym momencie ma znaczenie w życiu konkretnej osoby. Nie można szukać w życiu jakiegoś abstrakcyjnego sensu. Każdy człowiek ma swoje wyjątkowe powołanie, misję, cel, konkretne zadanie. Sens jest zatem unikatowy i wyjątkowy, ponieważ każdy sam, indywidualnie może i musi go wypełnić.

Ty odpowiadasz za swoje życie, które ma termin ważności. Do ciebie należy decyzja za co i wobec kogo lub czego czujesz się odpowiedzialny. Warto wiedzieć, że sens życia ulega zmianom, ale nigdy nie przestaje istnieć, a spełnianie planów i działanie zgodnie z sensem daje niezwykłe poczucie spełnienia. To ogromna siła napędowa. Bowiem sens nas motywuje, jest paliwem do działania, planowania i życia w zgodzie ze sobą.

Dlaczego nie odbierzesz sobie życia?

Takie pytanie stawiał doktor Frankl swoim pacjentom. A co ono powoduje? Ludzie zaczynają sami znajdować powody do życia. Jest to zatem pytanie mocne, skuteczne i nastawia na poszukiwanie sensu.

Jeżeli pytanie doktora Frankla jest dla Ciebie za mocne, to zacznij od następujących:

  • Po co wstaję z łóżka?
  • Co mnie uszczęśliwia?
  • Co jest dla mnie ważne?
  • Na myśl o czym mocniej bije mi serce?
  • O czym marzę?
  • Kogo podziwiam? Kto mnie inspiruje?

To, co kocham

Poszukując sensu nie ograniczaj się do tego, co potrafisz, co jest możliwe, co jest praktyczne. Liczy się to, co Ty uważasz za najważniejsze, najpiękniejsze, warte twojego życia. Bo zgodnie ze słowami Friedricha Nietzschego „Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje”.

Znajdź swój sens, a sukces będzie efektem jego realizacji. Zatem …

nie gońcie za sukcesem, im bardziej ku niemu dążycie, czyniąc z niego swój jedyny cel, tym częściej on was omija. Do sukcesu bowiem tak jak do szczęścia, nie można dążyć, musi on z czegoś wynikać i występuje jedynie jako niezamierzony rezultat naszego zaangażowania w dzieło większe i ważniejsze od nas samych lub efekt uboczny całkowitego oddania się drugiemu człowiekowi.”

Victor Frankl

Jaki sens ma Latający Cyrk?

Dla relaksu obejrzyj film „Sens życia według Monty Pythona”. A jeżeli nie dotrwasz do końca to mam dla ciebie pointę: „podajemy sens życia. To nic nadzwyczajnego: Bądź miły dla ludzi, nie jedz tłuszczu, czytaj książki, spaceruj, żyj w pokoju z ludźmi innych wyznań i narodowości”.

Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.