Wartości, cele i decyzje

Jak było i jak jest?

W antycznej Grecji mężczyźni decydowali o losie kobiety. Najpierw był to ojciec, później mąż, syn lub najbliższy krewny. Kobiety nie miały możliwości decydowania o sobie, miały męskiego opiekuna, który robił to za nie. Czy tylko kobiety były ograniczane? Nie. Również mężczyźni nie mieli możliwości wyjść poza tradycyjnie pojmowane role męskie.

Jak jest dzisiaj? Czy dzisiaj to my decydujemy o sobie?

Społeczeństwo, którego nośnikiem jest religia, kultura, narzuca nam pełnienie pewnych ról, z którymi powinniśmy się utożsamiać. Często mówi się nam, czego mamy w życiu chcieć, do czego dążyć. Jeżeli zaczynamy nad tym dumać i zastanawiać się dlaczego tak jest, dlaczego zajmujemy się czymś, co nie do końca nam odpowiada, dlaczego się zatrzymujemy lub ograniczamy, dlaczego już nie marzymy, wówczas otwiera się droga i możliwości do zmiany.

Czyje to wartości?

Zdarza się, że w życiu podążamy za wartościami, których nie czujemy do końca, w środku wiemy, że nasze wybory i decyzje byłyby zupełnie inne. To są powinności – wartości deklarowane, które są nam niejako narzucone – przez rodzinę, wychowanie, społeczeństwo, otoczenie. To oznacza, że jeżeli kierując się w życiu takimi właśnie wartościami, które “uznajemy” za swoje, ale tak naprawdę, w głębi serca się z nimi nie zgadzamy, wówczas dokonujemy wyborów, które niekoniecznie są nasze.
Czy jest to przepis na szczęście i pełnię życia? Niekoniecznie.

Moje wartości

Wartości są naszym drogowskazem, mówią nam, co jest dla nas najważniejsze w życiu, na co chcemy poświęcać swój czas, na czym nam zależy, w jakim kierunku zmierzamy. Warto, abyśmy odkryli, czy wartości, którymi kierujemy się na co dzień są przez nas tylko deklarowane, czy jednak faktyczne. Z wartości wyłaniają się nasze przekonania, czyli prawdy o świecie, czy też sposób myślenia o tym, co jest słuszne, istotne. Wartości, przekonania oraz związane z nimi emocje stanowią podstawę podejmowanych przez nas decyzji i działań.
I w uproszczeniu tak właśnie kreujemy naszą rzeczywistość.

Odkrycie prawdziwych, własnych wartości to czasami niezwykle trudna praca. Często musimy odkryć je na nowo. Zadanie polega na uświadomieniu sobie, co tak naprawdę w życiu mnie kręci, co jest dla mnie ważne. Im szybciej poznamy swoje prawdziwe wartości, tym szybciej osiągniemy wewnętrzną siłę i spokój. Co więcej, zgodność naszych decyzji z wartościami zapewnia wewnętrzną spójność, pewność swoich wyborów oraz względną łatwość realizacji celów.

Wartości i cele

Wartości to nasze największe pragnienia oraz potrzeby, wpływają na nasze zachowania, wyznaczają kierunek życiowych dążeń, odzwierciedlają to, czego pożądamy oraz pomagają odróżnić rzeczy ważne od tych nieistotnych.
Celem określamy stan, obiekt, coś do czego dążymy, efekt, który chcemy uzyskać, miejsce, w którym chcemy być. Cele, które pragniemy osiągnąć powinny być oparte na wartościach i zasadach, którymi kierujemy się w życiu. Jeżeli jednak są z nimi sprzeczne, często okazuje się, że bardzo trudno nam je osiągnąć. Dlaczego? Brakuje nam spójności, prawdziwej motywacji, sensu.

Znalezienie swojego drogowskazu jest kluczowe w wyznaczaniu naszych celów. Warto wiedzieć, w jakim kierunku zmierzamy, gdzie jest sens.

Cele często się zmieniają, ale wartości są stałe. Wartości powinny leżeć u podstaw wyznaczanych przez nas celów, będąc źródłem motywacji i dając nam energię do działania. W im większy stopniu opieramy cele na wartościach, tym mamy więcej inspiracji i chęci do ich osiągnięcia, a tym samym większa szansa ich powodzenia. Przykładem wartości może być ciekawość i poznanie świata, a podróż do Ameryki Południowej to cel, który ją realizuje. Zdrowy styl życia to wartość, która może być realizowana poprzez cele związane z dietą, uprawianiem sportu czy utratą kilogramów.

Jak odkryć swoje wartości? O tym w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.